پگاه 1373

پزشکی وسرگرمی

آیا می دانید که مصرف این قرص باعث سلامتی روز افزون و همچنین افزایش طول عمر شما می شود؟

 

محققان می‌گویند: مصرف اسیدهای چرب امگا 3 با افزایش طول عمر ارتباط دارد.
محققان از مدتها پیش دریافته‌اند؛ اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی‌هایی مثل ماهی آزاد و منابع دیگر به كاهش احتمال بروز بیماری‌های قلبی و عروقی كمك می‌كند.

نتایج یك تحقیق جدید نشان داده است كه اسیدهای چرب می‌توانند حتی مزایای اساسی بیشتری نیز برای بدن داشته باشند.

محققان دریافته‌اند: بیماران قلبی كه مقدار زیادی امگا 3 مصرف می‌كنند، تلومرهای طولانی‌تری دارند.

به گفته محققان؛ تلومرها دنباله‌های مولكول‌های وراثتی دی ان آ هستند كه طول آنها با میزان طول عمر افراد رابطه مستقیم دارد یعنی هر چه تلومر بلندتر باشد فرد عمر طولانی ‌تری دارد.

متخصصان قلب و عروق دانشگاه كالیفرنیا در سانفرانسیسكو و چند بیمارستان دیگر طول تلومر را در 608 بیمار طی یك مطالعه 5 ساله اندازه‌گیری كردند.

این محققان دریافتند: بیمارانی كه در طول این 5 سال اسید چرب امگا 3 مصرف كرده بودند در گلبول‌های سفیدشان كمتر كاهش طول تلومر داشتند و این نشان می‌دهد كه طول عمر این افراد به مراتب بیشتر از بیمارانی است كه امگا 3 مصرف نكرده بودند.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم اسفند ۱۳۹۰ساعت 11 AM  توسط پگاه  | 

بهترین جوراب، چه جورابی است؟

بهترین جوراب، چه جورابی است؟

پا محل عرق کردن است که در برخی کاملا معمولی و در برخی دیگر مشکل‌ساز است. دکتر بهروز باریک‌بین متخصص پوست، به برخی از سوالات رایج مردم در رابطه با جوراب پوشیدن پاسخ داده است.

"جوراب از منظر سلامت" در گفتگو با دکتر بهروز باریک‌بین

در هر پا حدود 250 هزار غده عرق وجود دارد، بنابراین پا محل عرق کردن است که این عرق کردن در برخی کاملا معمولی و در برخی دیگر مشکل‌ساز است. گاهی افراد از بوی بد پا شاکی هستند، عده دیگری هم به ویژه آنها که سابقه خانوادگی تعریق بیش از حد کف دست و پا دارند، از خیس شدن کف پاها و جوراب‌هایشان در برخی شرایط مانند استرس یا ورزش شاکی هستند. در این مواقع، جوراب پوشیدن موجب جذب و تبخیر بیشتر عرق در تماس با هوا می‌شود. در شرایط آب و هوایی سرد، جوراب به حفظ رطوبت پاها کمک کرده و خطر یخ زدگی را کاهش می‌دهد. از دیدگاه دکتر بهروز باریک‌بین، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی‌ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فلسفه پوشیدن جوراب، حرکت آسان پاها در کفش، گرم نگه داشتن پا، وسیله‌ای برای زیبایی و مد، تمیز نگه داشتن و راحتی پا و پیشگیری از ابتلا به برخی بیماری‌های پوستی است. این متخصص پوست، در ادامه به برخی از سوالات رایج مردم در رابطه با جوراب پوشیدن پاسخ داده است. 

سلامت: آقای دکتر! از منظر سلامت، بهتر است چه جورابی بپوشیم؟

افراد باید جوراب متناسب با سایز پای خود را انتخاب کنند. جوراب‌های تنگ و گشاد هر دو دردسر آفرین هستند، به طور کلی بهترین جنس برای جوراب، نخ است چرا که قابلیت جذب رطوبت و عرق پا و تبادل هوا را از طریق جوراب نخی، داخل کفش بهتر صورت می‌گیرد. البته بسته به شرایط، برای مثال در فصل زمستان و در نقاط سردسیر پوشیدن جوراب‌هایی با جنس گرم‌تر مانند جوراب‌های پشمی ‌بهتر است. 

سلامت: جوراب می‌تواند در برخی افراد واکنش‌های حساسیتی ایجاد کند؟

بله. برخی افراد به جنس خاصی از جوراب حساسیت دارند و به قرمزی و خارش پوست پا دچار می‌شوند. یعنی علایم اگزمای تماسی آلرژیک پیدا می‌کنند. در این موارد، پزشک متخصص پوست با دیدن علایم اگزمایی در پوست پا و شک به آلرژی تماسی، می‌تواند به کمک برخی آزمایش‌ها این شک را به یقین تبدیل کند. البته گاهی، آلرژی پوستی فرد ناشی از رنگ پارچه است و ربطی به جنس آن ندارد. شایع‌ترین حالت آلرژی در این موارد، حساسیت به جنس کفش است. برای مثال، در فردی که به چرم حساسیت دارد، با پوشیدن کفش چرمی‌ و به مجرد خیس شدن جوراب در اثر عرق کردن و تماس پوست با آلرژن مورد نظر (چرم) از طریق رطوبت کفش و جوراب علایم حساسیت مانند خارش، قرمزی و گاه تاول و ترشح مایعات از پوست پا رخ می‌دهد.

سلامت: کلا در محیط خانه، بهتر است پابرهنه راه برویم یا با جوراب؟

 جوراب، پوست پا را از محیط آلوده اطراف تاحد قابل ملاحظه‌ای جدا می‌کند. بیماری‌های پوستی متعددی می‌توانند در اثر تماس پوست برهنه پا با زمین آلوده یا کفش و دمپایی آلوده منتقل شوند. برای مثال، زگیل‌های کف پا به وسیله ویروسی ایجاد می‌شود که می‌تواند از یک پا به پای دیگر در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی منتقل شود. همچنین قارچ‌های کف پا و لای انگشتان پا می‌توانند در صورت راه رفتن فرد در محیط آلوده، بدون جوراب و پای برهنه از فردی فرد دیگر منتقل شود. 

سلامت: درباره جوراب مناسب کودکان چه پیشنهادی دارید؟

پوست بچه‌ها نسبت به بزرگسالان حساس‌تر است. بنابراین توصیه می‌کنیم که در اطفال از جوراب‌های نخی استفاده شود تا امکان مشکلات حساسیتی به حداقل برسد. گرم نگه داشتن پای کودکان به ویژه هنگامی‌که شروع به راه رفتن می‌کنند، اهمیت خاصی دارد. جوراب در آنها می‌تواند از خراشیدگی، ساییدگی و بردگی تاحدی جلوگیری و محافظت به عمل آورد. 

سلامت: به نظر شما، در چه شرایطی باید از جوراب استفاده شود؟

توصیه می‌شود که در محیط‌هایی که افراد متعددی تردد می‌کنند (مانند مسجد و سالن‌های ورزشی) از جوراب استفاده شود، تاامکان اکتساب بیماری‌های پوستی کف پا به حداقل برسد. از نظر بهداشتی بهتر است هنگام پوشیدن کفش‌ها و خروج از منزل جوراب مناسب به پا کنیم ما در منزل در صورت استفاده از دمپایی‌های روفرشی شخصی، نیازی به استفاده از جوراب نیست. قابل ذکر است هنگامی‌که در پاین کارهای روزانه به خانه برمی‌گردیم، جوراب‌های خود را شسته و خشک کنیم و برای استفاده روز بعد آماده کنیم. این کار به رفع خستگی پاها به بهداشت آنها کمک می‌کند. 

سلامت: بعضی‌ها عادت دارند بدون جوراب به استراحت پرداخته و بخوابند. نظرتان در این مورد چیست؟

به طور کلی بدون پوشش بودن پاها، امکان تبادلات هوا و دما را در پوست پا بیشتر می‌کند و احساس آرامش می‌دهد، این در حالی است که برخی از افراد از سرد بودن پاها رنج می‌برند و به ویژه در فصل سرما نیاز دارند که با جوراب مناسب بخوابند، در رابطه با این افراد و کسانی که مبتلا به بیماری‌هایی مانند اسکلرودرمی ‌هستند، پوشیدن جوراب در فصل سرما در خواب و بیداری لازم است ضمن اینکه در افراد دیابتی پوشیدن جوراب مناسب تاکید می‌شود، چرا که جوراب در افراد دیابتی که اختلال حس پا دارند تا حدود زیادی از بریدگی‌های ناخواسته و زخم شدن پا جلوگیری به عمل می‌آورد.
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام شهریور ۱۳۸۹ساعت 7 AM  توسط پگاه  | 

وقتی ناخن گوشه می‌زند

وقتی ناخن گوشه می‌زند

خیلی از اوقات ناخن‌های پا در پوست اطراف ناخن فرو می‌روند که باعث درد و ناراحتی و عفونت می‌شوند و بیماران نیاز به جراحی پیدا می‌کنند.

خیلی از اوقات ناخن‌های پا در پوست اطراف ناخن فرو می‌روند که باعث درد و ناراحتی و عفونت می‌شوند و بیماران نیاز به جراحی پیدا می‌کنند.

مهم ترین علامت فرو رفتن ناخن در گوشت وارد آمدن فشار غیر عادی به آن است و شایع ترین محل این اتفاق شست پا است.

دلایل مهم آن عبارتند از: پوشیدن کفش نوک باریک به مدت طولانی و راه رفتن با آن, گرفتن گوشه‌های ناخن از عمق به نحوی که گوشه ناخن درون بستر ناخن دفن شود, وارد آمدن فشار ناگهانی غیر عادی روی ناخن مانند افتادن جسم سنگین روی آن یا پا گذاشتن روی ناخن.

روش پیشگیری این است که گوشه ناخن را از ته بگیریم. همین طور با کفش نوک باریک زیاد راه نرویم و طولانی مدت به پا نایستیم.

مهم ترین عارضه آن درد, التهاب و عفونت ناحیه است. درمان قطعی این پدیده خارج کردن ناخن از گوشت است و اقداماتی که منجر به پیشگیری از ورود مجدد ناخن به داخل گوشت شود که این کار به طور عمده به روش جراحی قابل انجام است. خیلی از بیماران درباره روش جراحی نگرانی‌هایی دارند یا از جراحی می‌ترسند.

در مورد روش جراحی باید گفت:

گوشه ناخن را که در گوشت فرو رفته, خارج شده و در مواردی که بیماری عود شده باشد با توجه به اینکه برای رشد ناخن منحرف شده بستر زایای ناخن در گوشه, یا با استفاده از ابزار خاص برداشته می‌شود تا در آن گوشه دیگر ناخن رشد نکند.

البته بهتر است جراحی ناخن در اتاق عمل سرپایی یک مرکز بیمارستان با امکانات کامل انجام گیرد چرا که در هر صورت در موارد اتفاقات غیر قابل پیش بینی باید آمادگی لازم وجود داشته باشد. این کار عموما با استفاده از بی حسی موضعی صورت می‌گیرد. استثنا ممکن است نیاز به بیهوشی سبک پیدا شود.

جراحی ناخن به طور عمده به وسیله جراحان عمومی به انجام می‌رسد ولی چنانچه پزشکان عمومی هم مهارت و تجهیزات کافی در اختیار داشته باشند قادر به انجام این کار هستند.

بیماران بین 7 تا 10 باید هر روز انگشت خود را پانسمان کنید و پس از آن شرایط به حالت عادی برمی‌گردد.

 

دکتر فرامرز کریمیان
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام شهریور ۱۳۸۹ساعت 7 AM  توسط پگاه  | 

عوامل موثر بر رشد ناخن‌ها

عوامل موثر بر رشد ناخن‌ها

در این مطلب نکات جالب و قابل توجهی را در رابطه با رشد ناخن های می خوانید.

 

رشد ناخن در افراد مختلف و از یك انگشت تا انگشت دیگر متفاوت است.

* ناخن‌های انگشتان میانی كمی‌ سریع‌تر از ناخن‌های شست و انگشت كوچك رشد می‌كنند.
* میزان متوسط رشد ناخن، حدود 3 میلی متر در ماه است.بنابراین وقتی ناخن در اثر آسیب دیدگی از دست برود، 3 تا 6 ماه طول می‌كشد تا ناخن جدیدی رشد كند.
* ناخن‌های آقایان به علت بستر بزرگ تر ناخن، سریع‌تر از ناخن‌های خانم ها رشد می‌كند.
* هورمون‌ها نیز در رشد ناخن نقش دارند؛ به عنوان مثال میزان رشد ناخن هنگام بارداری و در پُركاری تیرویید افزایش می‌یابد.
 
* هیچ ماده غذایی از جمله ژلاتین كه اغلب مشتریان زیادی دارد، رشد ناخن را افزایش نمی‌دهد ولی سوءتغذیه به‌طور مسلم رشد آن را كند می‌كند. همچنین عواملی مانند هوای سرد، عمل جراحی بزرگ و بیماری شدید رشد ناخن ها را كاهش می دهند.
7 فرمان به صاحبان ناخن‌های بلند
-
ناخن را با برس ویژه تمیز كنید، مخصوصا پس از كار با مواد آلوده.
- از ناخن‌ها استفاده ابزاری نكنید، مثلا از آنها برای بیرون آوردن منگنه استفاده نكنید.

- پس از سوهان كشیدن ناخن‌ها، آنهـا را برای چنـد دقیـقه درون آب گرم صابون دار ماساژ دهید تا چربی ناخن‌ها گرفته شود.
- یك تا سه ماه از سال را به ناخن‌های خود استراحت دهید و هیچ گـونه لاك یـا نـاخـن مصنوعی به‌كار نبرید تا ناخن‌ها مجددا سلامتی خود را بازیابند.

- براق كننده لب برای نرم كردن ناخن‌ها بسیار موثر می‌باشد.
- از لاك بر (آستون) پیش از لاك زدن نیز استفاده كنید، زیرا با زدودن چربی ناخن، آن را برای قرار گرفتن بهتر لاك آماده می‌سازد.
 
6 نكته درباره سرعت رشد ناخن
سرعت رشد ناخن بستگی به عوامل بسیاری از جمله سن، تغذیه، بیماری‌ها، هورمون‌ها و فصول سال دارد.
 
توجه كنید:
1- ناخن به طور طبیعی 0/1 میلی‌متر در روز و یا 3 میلی‌متر در ماه رشد می‌كند.

2- سرعت رشد ناخن انگشتان دست از انگشتان پا بیشتر می‌باشد ( 2تا 3 برابر).
3- سرعت رشد ناخن‌ها در تابستان بیشتر از زمستان می‌باشد.
4- سرعت رشد ناخن‌ها در افراد راست دست، در دست راستشان و در افراد چپ دست، در دست چپشان بیشتر است.

5- سرعت رشد ناخن‌های آقایان بیشتر از خانم هاست (جز در زنان باردار و مسن)

6- اگر ناخن به طور كامل از جایش كنده شود، برای ناخن‌های دست 3 تا 6 ماه طول می‌كشد تا مجددا ناخن به طور كامل رشد كند. این زمان برای ناخن‌های پا 12تا 18ماه می‌باشد.
 
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام شهریور ۱۳۸۹ساعت 7 AM  توسط پگاه  | 

یازده توصیه برای تقویت ناخن‌ها

یازده توصیه برای تقویت ناخن‌ها

نباید فراموش کرد که ظاهر ناخن‌ها می‌تواند از سلامت درون بدن شما خبر دهد. ناخن‌های سست و شکننده نشانه نوعی از کمبود مواد غذایی در بدن است.


ناخن‌ها نه تنها اجزای زیباکننده انگشتان هستند بلکه در بلندکردن، جمع کردن و کندن اشیای ریز هم به کار می‌آیند.  اگر می‌خواهید ناخن‌هایی محکم و قوی داشته باشید به این دستورات عمل کنید.

مرطوب‌کننده استفاده کنید :
برای آنکه به اندازه کافی ناخن‌هایتان رطوبت داشته باشد کافی است آنها را با کمی وازلین هر شب قبل از خواب چرب کنید. بهتر است در کیف خود همیشه مقداری کرم به همراه داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید ناخن‌هایتان را چرب کنید. در صورتی که از بوی وازلین خوشتان نمی‌آید می‌توانید از سایر کرم‌های مرطوب یا چرب‌کننده مخصوص ناخن استفاده کنید. برخی کرم‌های حاوی ویتامین E نیز بسیار برای کوتیکول مفید است. می‌توانید از روغن زیتون نیز استفاده کنید.

دستکش دست کنید حتما وقتی کارهای منزل را انجام می‌دهید، به خصوص کارهایی مانند شستن ظروف، پوشیدن دستکش را فراموش نکنید. بسیاری از کارها مانند باغبانی، شستن حمام و دستشویی، شستن ظروف و... به دست‌ها آسیب زیادی می‌زند.

در صورتی که حین کار دستکش به دست نکنید نه تنها مواد آلوده زیر ناخن‌هایتان تجمع پیدا می‌کنند بلکه مواد شیمیایی شوینده‌ها سبب آسیب‌دیدگی ناخن‌هایتان می‌شود. بهتر است حتی قبل از دست کردن دستکش کرم چرب‌کننده به انگشتانتان بمالید. مراقب کوتیکول‌های ناخن‌هایتان باشید حین گرفتن ناخن‌هایتان مراقب باشید که خیلی آنها را از ته نگیرید.

زاویه کنار ناخن‌ها هم باید 45 درجه باشد. در غیر این صورت به فولیکول‌ ناخن‌ها آسیب رسیده و حتی زیر ناخن‌ها هم ممکن است دچار مشکل شود. کنار ناخن‌ها را تیز نکنید حین گرفتن ناخن‌ها به ویژه اگر مبتلا به دیابت هستید توجه کنید که کناره‌های ناخن‌ها را به شکل تیز کوتاه نکنید.

در این صورت ممکن است تیزی کنار ناخن در گوشت فرو رفته و سبب زخم و عفونت شود. بعد از شست‌وشو خشک کنید بعد از آنکه ظرف شستید یا حمام کردید یا دست‌هایتان را شستید بهتر است حداقل برای 2 دقیقه دست و ناخن‌هایتان را کامل پاک کنید.

این موضوع به ویژه وقتی به شنا می‌روید اهمیت دارد زیرا مرطوب باقی ماندن ناخن‌ها می‌تواند سبب بروز عفونت‌های قارچی شود. خشک نگه دارید اگر به دلیل نوع فعالیتی که دارید مجبورید دستکش ضخیم به دست کنید اجازه ندهید داخل دستکش مرطوب و عرق کرده شود.

می‌توانید دو جفت دستکش داشته باشید و هر چند وقت یکبار آنها را تعویض کرده تا دیگری هوا بخورد و داخلش مرطوب نماند. مرطوب ماندن دستکش‌ها می‌تواند سبب بروز عفونت‌های قارچی شود. کتان در صدر قرار دارد حین خرید دستکش، انواع کتانی را انتخاب کنید.

کتان رطوبت را به خود جذب می‌کند و جلوی عفونی شدن را می‌گیرد در حالی که انواع نایلونی رطوبت را به خود جذب نمی‌کنند و در نتیجه ناخن‌های شما مدت طولانی در فضایی نمناک که محل رشد قارچ‌هاست باقی می‌ماند.

زینک مصرف کنید متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند به برنامه غذایی روزانه خود یک عدد تخم‌مرغ و یک لیوان شیر بیفزایید. این مواد غنی از زینک بوده و برای استحکام ناخن‌هایتان و از بین رفتن لک‌های سفید زیر آنها مفید است.

رشد ناخن‌ها را تحریک کنید ماساژ دادن ناخن‌ها به براق شدن و تقویت آنها کمک می‌کند. در ضمن ماساژ دادن سبب افزایش جریان خون و رشد سریع‌تر آنها می‌شود.محصولات درجه یک انتخاب کنید استفاده از آستن یا فرمالدهید سبب خشک شدن ناخن‌ها می‌شود بهتر است محصولاتی با پایه استات انتخاب کنید.

+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام شهریور ۱۳۸۹ساعت 6 AM  توسط پگاه  | 

از چربی های اضافی بدن تان خسته شده اید!؟

از چربی های اضافی بدن تان خسته شده اید!؟

اگر توقع دارید زمانی که رژیم می‌گیرید، آب توی دلتان تکان نخورد و گرسنه نشوید، یعنی یا برای لاغر شدن خیلی مصمم نیستید یا کلا تعریف درستی از رژیم ندارید!


 سلامتی و زیبایی حق افرادی است که اراده بهتر و قوی‌تری دارند. همین یک میان وعده را بخورید و شکر خدا را کنید این میان وعده را یا در فاصله صبحانه تا ناهار بخورید، یا در فاصله ناهار تا شام.

 هر روز تعداد آگهی هایی که مدعی هستند لاغری بیش از 10 کیلو ظرف کمتر از یک ماه با متد آنها امکان پذیر است بیشتر می شود. آنهایی که بعضا فریب این دسته از آگهی ها را خورده اند می گویند که تنها مقدار کمی از وزن آنها کاهش پیدا کرده و پزشکان متخصص تغذیه هم کاملا با آن مخالف هستند.

اگر روی ترازو رفتید و با دیدن درجه آن چشمانتان مثل توپ تخم‌مرغی گرد شدند، یعنی اینکه اضافه وزن به سراغ شما هم آمده! یک ماه گذشته لابد به خیال اینکه در طول روز گرسنه بودید، توقع داشتید که الان حسابی وزن کم کرده باشید، اما زهی خیال الکی! یادتان باشد بدن انسان کاملا هوشمند است. هر چه کمتر غذا بخورید، کمتر مصرف می‌کند!

تازه خودتان هم در این یک ماه از ساعت هشت تا 12 شب که بدترین ساعات برای خوردن هستند هر چه دم دستتان آمده را به سمت معده فلک‌زده روانه کرده‌اید و به خیال اینکه قند خونتان پایین آمده، بیشتر از روزهای عادی مواد قندی مصرف کرده‌اید. برای اینکه متوجه شوید چقدر بدموقع چاق شده‌اید، نگاهی هم به تقویم روی میزتان بیندازید. از 20 شهریور که ماه رمضان تمام می‌شود تا اواسط آذر که ماه محرم از راه می‌رسد، روزهایی هستند که هر جا را نگاه می‌کنید، ماشین عروس می‌بینید!

چه خودتان عروس یا داماد این روزها باشید و چه مهمان این عروسی‌ها فرقی نمی‌کند. به هر حال با این هیکل کج و کوله و شکمی که از خودتان جلوتر حرکت می‌کند، نه این مجالس بهتان می‌چسبد و نه کلا از زندگی لذت می‌برید. پس دست بجنبانید و با گرفتن یک رژیم مناسب و کوتاه مدت، هر چه زودتر چربی‌های اضافه‌تان را آب کنید.

نکش و لاغرم کن

بهترین راه برای کاهش اضافه وزن این است که تمام میان وعده‌ها و چاشنی‌هایتان را حذف کنید. از شیرینی و شربت بگیرید تا سس و دلستر و نوشابه. در وعده شام هم کلا بی‌خیال غذاهای برنجی بشوید. در کنار این رعایت‌های غذایی، باید فعالیت‌های جسمی‌تان را هم زیاد کنید. زمین به آسمان رسید، آسمان به زمین رسید، باید روزی نیم‌ساعت پیاده‌روی کنید.

اما اگر می‌خواهید خیلی زودتر از اینها به نتیجه برسید، باید به رژیم غذایی کوتاه‌مدت رو بیاورید. این رژیم غذایی کوتاه مدت کمکتان می‌کند تا در عرض یک هفته تا ده روز به صورت کاملا اصولی چند کیلو وزن کم کنید:

صبحانه

اسم صبحانه رویش است. باید صبح خورده شود، نه لنگ ظهر!
2 عدد تخم مرغ آب‌پز
قهوه یا چای
1 عدد سیب

حواستان باشد که تخم‌مرغ‌ها را حتما باید با زرده بخورید. اگر کلسترول دارید، یعنی بیمار هستید، اصلا نباید این رژیم را بگیرید. فکر نکنید که می‌توانید به راحتی زرده‌های تخم‌مرغ را نخورید و آب از آب تکان نخورد! در این رژیم روی چربی زرده‌ها حساب شده.

از خودتان ابتکار به خرج ندهید و به جای سیب، میوه‌های دیگر را جایگزین نکنید. سیب‌ خاصیت آنتی‌باکتریال دارد و در مقابل بیماری‌ها بیمه‌تان می‌کند. تازه حسابی سرحال و شادابتان می‌کند و باعث می‌شود تا خود ظهر انرژی داشته باشید.

رژیم ناهار برای لاغر شدن
درست است که گرسنه هستید، اما خودتان را کنترل کنید و تا مرز انفجار نخورید! ناسلامتی می‌خواهید لاغر شوید.

گوشت قرمز یا ماهی کبابی یا آب‌پز
سالاد فصل بدون مایونز
2/1 لیوان آب کرفس

*سالاد فصل یعنی سالادی که در آن همه سبزی‌های آن فصل پیدا شود؛
مثلا الان که در فصل تابستان هستیم، سالادتان باید متشکل از خیار، گوجه، کاهو، کلم، قارچ و ذرت باشد. اینکه در این رژیم، سالاد به اندازه کافی گنجانده شده، حتما حکمتی دارد. معمولا رژیم‌دارها بعد از مدتی دچار بیماری یبوست می‌شوند اما با گرفتن این رژیم که کلی سبزی و میوه‌جات دارد، عمرا اگر این بیماری به سراغ شما بیاید.

*به جای آب کرفس نمی‌توانید کرفس بخورید.
اولا اینکه اگر بخواهید آن همه کرفس بخورید، نفخ می‌کنید! دوما اینکه خود کرفس فیبر دارد و در این رژیم این فیبر محسوب نشده است. وقتی آب کرفس را می‌گیرید، در بافت آن شکست انجام می‌شود و فیبرش را از دست می‌دهد و این دقیقا همان چیزی است که برای گرفتن رژیم به آن نیاز داریم.

شام رژیم لاغری سریع
از قدیم گفته‌اند شام را به دشمنت بده! اما شما عجالتا تا زمانی که رژیم دارید، این توصیه را جدی نگیرید و از وعده شامتان نگذرید.

گوشت قرمز یا ماهی یا مرغ (کبابی یا آب‌پز) سبزیجات تازه و جوانه‌ها
چای یا قهوه
لیمو ترش تازه

*تعادل بین گوشت‌ها را رعایت کنید.
اگر برای ناهار گوشت‌قرمز می‌خورید، سعی کنید برای شام ماهی یا مرغ بخورید. یا اگر یک شب گوشت قرمز می‌خورید، یک شب مرغ، شب سوم حتما ماهی بخورید، اگر ماهی دوست ندارید، نمی‌شود آن را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید. الکی که نیست! روی امگا3 ماهی هم حساب شده.

*بعضی از آدم‌ها را دیده‌اید که بعد از تمام شدن رژیمشان علاوه بر لاغر شدن از ریخت و قیافه هم افتاده‌اند؟
دلیلش این است که پروتئین در این رژیم‌ها کم است و بدن مجبور می‌شود از عضلاتش هم استفاده کند تا سرپا بمانید. اما این رژیم به دلیل داشتن پروتئین کافی که از طریق گوشت، مرغ و تخم مرغ به دست می‌آورید، باعث می‌شود که فقط چربی‌تان بسوزد ولی برای عضله‌تان اتفاقی نیفتد.

*بهتر است برای سبزیجات تازه‌تان، از سبزیجات رنگی استفاده کنید؛ مثل گوجه، هویج، فلفل دلمه‌ای و...


میان وعده ، حذف نمی شود اما قطره چکان است!
اگر توقع دارید زمانی که رژیم می‌گیرید، آب توی دلتان تکان نخورد و گرسنه نشوید، یعنی یا برای لاغر شدن خیلی مصمم نیستید یا کلا تعریف درستی از رژیم ندارید! سلامتی و زیبایی حق افرادی است که اراده بهتر و قوی‌تری دارند. همین یک میان وعده را بخورید و شکر خدا را کنید این میان وعده را یا در فاصله صبحانه تا ناهار بخورید، یا در فاصله ناهار تا شام.

1 لیوان آب گوجه فرنگی یا
شیر کم‌چرب یا
یک عدد موز کوچک

 

*به همان دلیلی که قرار شد کرفس را جانشین آب کرفس نکنید، نمی‌توانید به جای آب گوجه فرنگی هم خود گوجه را بخورید.

*گوجه فرنگی حاوی ویتامین‌های A، B و C، پتاسیم، کلسیم، فسفر و آهن است و باعث می‌شود هم انرژی بدنتان تامین شود و هم سیستم‌های ایمنی‌تان تضعیف نشوند. بنابراین وقتی رژیم می‌گیرید با کوچک‌ترین چیزی کارتان به دکتر و سرم و آمپول نمی‌رسد!

*به جای موز هم میوه دیگری را جایگزین نکنید.
موز 422 گرم پتاسیم دارد که هم به انقباض ماهیچه‌ای کمک می‌کند و هم سوخت و‌ساز بدنتان را افزایش می‌دهد. درست مثل این است که در حال ورزش کردن هستید!

هشدارها
*اسم این رژیم، رژیم شوک است و با گرفتن آن روزانه فقط 1000 کالری به بدنتان می‌رسد. این رژیم در دهه 30 و بین هنرپیشه‌های هالیوودی خیلی پرطرفدار بود. چون در مدت زمانی کوتاه، حسابی باربی می‌شدند!

*این رژیم فقط مخصوص 7 تا 10 روز است. تحت هیچ شرایطی بیشتر از این نگیرید که خونتان پای خودتان است!

*همراه کردن این رژیم با ورزش الزامی است. اگر حس پیاده‌روی روزانه ندارید، دنبال نتیجه درست و حسابی هم نباشید.

*در این رژیم فقط نوع غذاهایی که باید بخورید مشخص شده است. میزانش دست خودتان است. فقط یادتان باشد که قرار نیست خودتان را گول بزنید. قرار است لاغر شوید، پس فقط به اندازه‌ای بخورید که سیر شوید نه بیشتر.

*یادتان باشد که مواد غذایی این رژیم را باید بدون نان بخورید!

توصیه
هیچ رژیمی بدون فعالیت‌ بدنی یا همان ورزش به هیچ دردی نمی‌خورد. یادتان باشد که پیاده‌روی از نان شب هم واجب‌تر است. پیاده‌روی هم اصول و روش دارد.

*کفشتان مناسب باشد، با کفش پاشنه‌بلند پیاده‌روی نکنید. همین روزهاست که از شدت کمردرد نتوانید از جایتان تکان بخورید!

*وسیله سنگین نداشته باشید، این وسیله سنگین را نه در دستتان بگیرید، نه روی شانه‌هایتان بیندازید. تا می‌توانید سبک پیاده‌روی کنید.

*پیاده‌روی باید مستمر باشد، جلوی هر مغازه‌ای نایستید و دوباره به راهتان ادامه بدهید! اگر قرار است نیم ساعت پیاده‌روی کنید، دقیقا تمام این نیم‌ساعت را به طور مفید پیاده‌روی کنید.

* با نظم قدم بردارید، اول تند تند قدم برندارید که آخر پیاده‌روی یک لاک‌پشت هم بتواند ازتان جلو بزند! از همان اول با یک ریتم خاص قدم بردارید.

*در سربالایی نروید، این تصور غلط که هر چه بیشتر عرق کنید، زودتر لاغر می‌شوید را از ذهنتان پاک کنید. عرق کردن نشانه سوزاندن چربی نیست، یک فعالیت طبیعی برای دفع گرمای بدن است. یک لیوان که آب بخورید، دوباره به پله اول برمی‌گردید!

ضد توصیه

*این درست که در زمان ابوعلی‌سینا به چاقی «ام‌الامراض» می‌گفتند. اما این دلیل نمی‌شود که برای از بین بردن این ام‌الامراض، هزار و یک مرض دیگر هم بگیرید! آن هم با این نسخه‌های نامعقول!

*قرص‌های ضد اشتها: این قرص‌هایی که مثل نقل و نبات می‌خورید تا اشتهایتان کم شود، افزایش ضربان قلب، فشار خون، یبوست، کم‌خونی، تشنگی زیاد، اضطراب، گیجی، خشکی دهان و سردرد علائم این قرص‌ها هستند. این قرص‌ها را حتما باید یک پزشک یا یک رژیم‌درمان توصیه کند.

*بالن معده: این هم یک راه برای کم کردن اشتهاست. به این ترتیب که یک کیسه به اندازه تخم‌مرغ در معده می‌گذارند تا فضای معده را پر کند و اشتها را کم کند. اما این روش هم برای هر کسی توصیه نمی‌شود.

*عمل‌های جراحی: این عمل‌ها فقط برای افرادی که اضافه‌وزنشان از 30 کیلو گذشته باشد و هیچ توانی برای وزن کم کردن نداشته باشند، توصیه می‌شود؛ آن هم فقط به دستور پزشک متخصص. سرخود سراغ این عمل‌ها نروید که کمترین عارضه‌شان عفونت‌های وسیع الطیفی است که خدای نکرده در نهایت حتی می‌تواند به مرگ هم منجر شود.

تست BMI

برای اینکه بدانید بدنتان در چه وضعی است و از نظر علمی وزن نرمال دارید یا دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، باید تست Body mass index یا همان BMI را انجام بدهید. فقط یادتان باشد این فرمول برای گروه سنی بالای 18 سال است. اگر BMIتان:

بین 15 تا 19 باشد، لاغر هستید.

بین 19 تا 25 باشد، وزنتان نرمال است.

بین 25 تا 30 باشد، اضافه وزن دارید.

بین 30 تا 35 باشد، چاقی درجه یک (متوسط) دارید.

بین 35 تا 40 باشد، چاقی درجه دو (شدید) دارید.

40 به بالا باشد، چاقی درجه سه (مفرط) دارید.
+ نوشته شده در  سه شنبه سی ام شهریور ۱۳۸۹ساعت 6 AM  توسط پگاه  | 

هراس اجتماعی در نوجوانان

هراس اجتماعی در نوجوانان

بسیاری از افراد اگر مجبور باشند که در جلوی دیگران صحبت یا سخنرانی کنند دچار دل‌آشوبه، تپش قلب و عرق کردن کف دست‌ها می‌شوند.

آیا می‌دانید که شایع‌ترین هراس در بین مردم، صحبت کردن در مقابل جمع است؟ بسیاری از افراد اگر مجبور باشند که در جلوی دیگران صحبت یا سخنرانی کنند دچار دل‌آشوبه، تپش قلب و عرق کردن کف دست‌ها می‌شوند. امّا در بیشتر موارد، اگر مجبور به انجام این کار باشند، بالاخره به نوعی از پس آن برخواهند آمد.
کمی اضطراب، پیش از یک سخنرانی مهم و یا رفتن روی صحنه به انسان کمک می‌کند که اجرای بهتری داشته باشد. امّا گاهی اوقات بعضی‌ها نمی‌توانند از پس اضطراب شدیدی که به هنگام مواجهه با برخی موقعیت‌های اجتماعی به سراغشان می‌آید برآیند. برای آن‌ها، پاسخ دادن به یک سوال در کلاس درس، ارائه مطلبی در جلوی دیگران، و یا حتی صحبت کردن در سر میز غذا، باعث آنچنان اضطرابی می‌گردد که تحملّش ناممکن می‌نماید. این شرایط اضطرابی را هراس اجتماعی (یا هراس از اجتماع) می‌نامند.
هراس اجتماعی چیست؟
هراس اجتماعی (که گاهی اضطراب اجتماعی نیز خوانده می‌شود) به ترس شدید از قرار گرفتن در موقعیت‌های اجتماعی اطلاق می‌شود. این ترس آنقدر شدید است که برخی افرادی که دچار هراس اجتماعی هستند را در صورت امکان از قرار گرفتن در این موقعیت‌ها باز می‌دارد. و همانند سایر هراس‌ها، این ترس متناسب با خطر واقعی که وجود دارد نیست. با وجودی که بسیاری از افراد از این که در برخی موقعیت‌های اجتماعی خاص دستپاچه و شرمنده شوند می‌ترسند امّا کنار آمدن با این وضعیت برای بعضی‌ها بسیار مشکل است. افرادی که دچار هراس اجتماعی هستند معمولاً خطر شرمندگی و دستپاچه‌شدن را بیش از اندازه، و در همان حال، توانایی خود برای رویارویی با آن موقعیت را کمتر از حدّ برآورد می‌کنند.
بسیاری از افراد در خلال دوران نوجوانی، احساس کمروئی و خجالتی بودن می‌کنند. تمام تغییرات فیزیکی و هیجانی که در این دوره در زندگی ما اتفاق می‌افتد، می‌تواند بر روی اعتماد به نفس ما در آینده تأثیرگذار باشد. و نوجوانانی که احساس اطمینان کافی برای پرداختن به این مشکل نداشته باشند، در آینده نیز نسبت به چیزهایی که در این دوران برایشان مشکل آفرین بوده حساس‌تر خواهند بود.
بسیاری از نوجوانان، به ویژه آن‌ها که به طور طبیعی کمی خجالتی‌تر از هم سن و سال‌های خود هستند، از این که در مرکز توجه قرار گیرند احساس ناراحتی می‌کنند. غالباً برای آن‌ها، درخواست قرار ملاقات، صحبت کردن در مقابل جمع و یا حتی نشستن بر سر میز غذا همراه با عدّه‌ای که آن‌ها را خوب نمی‌شناسند، کاری استرس‌زا و اضطراب آفرین است. امّا اکثر آن‌ها بالاخره با چند بار اشتباه کردن، راهی برای کنار آمدن با این مشکل پیدا می‌کنند.
هراس اجتماعی چیزی به مراتب فراتر از خجالتی بودن طبیعی و یا احساس ناخوشایندی که اغلب مردم گاه و بیگاه دارند است. هراس اجتماعی، کمروئی و خجالتی بودن مفرط است که با اضطراب همراه می‌گردد و باعث می‌شود که فرد کاری که دوست دارد را انجام ندهد و یا از حضور در موقعیت‌هایی که ممکن است مجبور به صحبت کردن با دیگران گردد اجتناب کند.
هنگامی که فردی آنقدر خجالتی باشد که با بعضی افراد خاص یا در برخی موقعیت‌های اجتماعی خاص صحبت نکند، به نوع خاصی از هراس اجتماعی دچار است که به سکوت گزینشی معروف است.
این عبارت همان‌طور که از نامش برمی‌آید یعنی صحبت نکردن («ساکت» ماندن) در برخی موقعیت‌ها و نه در همه جا (گزینشی). این افراد با کسانی که با آن‌ها احساس راحتی کنند (مثل افراد خانواده یا دوستان) و یا در بعضی مکان‌ها (مثل خانه) مشکلی در صحبت کردن با دیگران ندارند و با آن‌ها به طور عادی مکالمه می‌کنند. امّا در بعضی موقعیت‌ها چنان احساس ناراحتی می‌کنند که ممکن است اصلاً قادر به صحبت کردن نباشند.
عوامل پدید آورنده  هراس اجتماعی
برخی نوجوانان مشکلات اضطرابی بیشتری نسبت به بقیه دارند. همچنین آن‌هایی که پدر و مادر و بستگان نزدیکشان مشکلات اضطرابی داشته باشند، احتمال بیشتری دارد که بعدها دچار چنین مشکلاتی گردند. این امر ممکن است به دلیل ویژگی‌های بیولوژیک مشترک در بین افراد خانواده باشد. برخی ویژگی‌ها می‌تواند بر عملکرد مواد شیمیایی مغز (انتقال دهنده‌های عصبی یا برخی هورمون‌های استرس) که تنظیم‌کننده  وضعیت خلق و خو مثل اضطراب، کمروئی، عصبی بودن و استرس هستند، موثر باشد.
برخی افراد با شخصیتی محتاط به دنیا می‌آیند و به طور طبیعی نسبت به موقعیت‌ها و وضعیت‌های جدید حساس هستند و از قرار گرفتن در چنین موقعیت‌هایی خجالت می‌کشند. این امر ممکن است در پیدایش هراس اجتماعی نقش داشته باشد. برخی دیگر ممکن است با توجه به تجربیاتی که در زندگی کسب می‌کنند، شیوه‌ای که دیگران نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند و یا رفتارهایی که در پدر و مادرشان یا دیگران می‌بینند، در طول زندگی شخصیت محتاطی پیدا کنند. اعتماد به نفس کم و فقدان مهارت‌های انطباقی برای مدیریت استرس‌های طبیعی نیز می‌تواند در پیدایش هراس اجتماعی نقش داشته باشد. همچنین آدم‌های نگران، کمال‌گرا یا کسانی که به سختی از اشکالات کوچک می‌گذرند، احتمال بیشتری دارد که دچار هراس اجتماعی گردند.
کنار آمدن با هراس اجتماعی
روان درمانگران می‌توانند به کسانی که دارای هراس اجتماعی هستند کمک کنند تا مهارت‌های انطباقی برای مدیریت اضطرابشان را به دست آورند. این امر شامل درک و تنظیم افکار و باورهایی که باعث اضطراب می‌شوند، یادگیری و تمرین مهارت‌های اجتماعی برای افزایش اعتماد به نفس و جسارت، و سپس به کاربردن تدریجی و آهسته  این مهارت‌ها در وضعیت‌ها و موقعیت‌های واقعی است.
یادگیری روش‌های آرامش (relaxation) مانند تنفس و تمرین‌های شل کردن عضلات می‌تواند یکی از عناصر درمان باشد. تمرینات نمایشی نیز می‌تواند مفید باشد. در این تمرینات، روان درمانگر و نوجوان، وضعیت‌های خاصی را در نظر می‌گیرند و در آن به ایفای نقش می‌پردازند. این کار می‌تواند انجام این رفتارها را به هنگام مواجه شدن با شرایط واقعی، برای نوجوان آسانتر و خودکارتر سازد.
گاهی اوقات صحبت‌هایی که فرد با خودش می‌کند باعث به وجود آمدن اضطراب در او می‌گردد. بنابراین یکی از روش‌های درمان می‌تواند اصلاح این گونه صحبت‌ها و یادگیری انجام صحبت‌های مثبت‌تر با خود باشد که به تقویت اعتماد به نفس و مهارت‌های انطباقی بیانجامد. نوجوان می‌تواند با راهنمایی روان درمانگر، افکار فعلی خود درباره  موقعیت‌های خاص را اصلاح کند و از نگرانی‌های خود بکاهد.
غلبه بر افکار نگران کننده
افکار نگران کننده دارای کیفیت خاصی هستند. آن‌ها معمولاً به شکل سوالی با این مضمون که «چه می‌شود اگر ........ » شروع می‌شوند و بیشتر منفی هستند تا مثبت. مثال‌هایی از این‌گونه افکار چنین است: «چه می‌شود اگر هیچ آشنایی بر سر میز نباشد که کنارش بنشینم؟» و «چه می‌شود اگر در امتحان رد شوم؟». افکار نگران کننده معمولاً بدتر و بدتر می‌شوند تا جایی که فرد نه تنها فقط انتظار چیزهای بد را دارد بلکه در انتظار بدترین چیز ممکن است.
هنگامی که فردی با هراس اجتماعی به این فکر می‌کند که معلّم او را برای درس دادن احضار کند، به احتمال زیاد این سوالات از ذهنش می‌گذرد: «چه می‌شود اگر جواب اشتباه بدهم؟» یا «چه می‌شود اگر بچه‌ها به جوابم بخندند؟» و یا افکاری مانند: «من نمی‌توانم جواب دهم. خیلی سخت است. من قاطی خواهم کرد و جواب اشتباه خواهم داد» معمولاً صحبت کردن با خود، باعث بدتر شدن اضطراب می‌گردد و الگوهای اجتنابی فرد را تقویت می‌کند. اصلی‌ترین پیامی که افراد در خلال این صحبت‌کردن‌های با خود به خودشان می‌دهند این است که «خیلی ترسناک است» و «من نمی‌توانم از عهده‌اش برآیم.»
روان‌درمانگران می‌توانند به افراد کمک کنند تا این افکار را شناسایی نموده و مورد بررسی قرار دهند. برای مثال، دانش‌آموزی که نگران احضار شدن توسط معلم در کلاس است باید بررسی کند که چقدر احتمال دارد که او جواب غلط بدهد. اگر او معتقد گردد که معمولاً جواب درست را می‌داند، در این صورت احتمال این که جواب غلط بدهد بسیار کم می‌شود. سپس روان درمانگر می‌تواند بر روی مهارت‌های انطباقی در مواردی که دانش‌آموز اشتباه می‌کند و چگونگی جایگزین ساختن افکارهای نگران کننده با افکار آرامش‌بخش کار کند. برای مثال، فرد می‌تواند تصوّر کند هنگامی که دوستش به یافتن اعتماد به نفس مجدّد نیاز دارد به او چه می‌گوید و یاد بگیرد که خودش نیز همان گونه فکر کند.
دارو درمانی نیز برای درمان هراس اجتماعی در برخی نوجوانان می‌تواند مفید باشد. غالباً داروهایی که به تنظیم عملکرد سروتونین (ماده‌ای شیمیایی در مغز که به ارسال پیام‌های الکتریکی مربوط به خلق و خو کمک می‌کند) تجویز می‌گردد. هر چند دارو درمانی مساله را به طور کامل حل نمی‌کند امّا می‌تواند باعث کاهش اضطراب گردد و به نوجوان فرصت دهد تا به تمرین برخی از روش‌های مثبتی که در بالا ذکر شد بپردازد.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت 22 PM  توسط پگاه  | 

تپش قلب داريد؟

تپش قلب داريد؟

تپش قلب، همان چیزی است که همه ما را زنده و امیدوار نگه داشته است اما همین تپش دوست‌داشتنی اگر واقعا احساس شود نشانه...


تپش قلب، همان چیزی است که همه ما را زنده و امیدوار نگه داشته است اما همین تپش دوست‌داشتنی اگر واقعا احساس شود نشانه چندان خوبی نیست. این احساس واقعی تپش قلب همانند کوبیدن قفسه سینه است و فرد مبتلا را وحشت‌زده می‌کند. اگر می‌خواهید بدانید چرا بعضی افراد تپش قلبشان را احساس می‌کنند، گفتگوی ما را با دکتر ارشمیدس صنعتی، فوق‌تخصص قلب و عروق و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران بخوانید...


جناب دکتر، چه موقعی ضربان قلب‌مان را به‌طور واقعی احساس می‌کنیم؟
این احساس تپش قلب که اشاره می‌کنید دلایل متفاوتی دارد. به‌طور مثال اختلال هراس نزد افراد می‌تواند تپش قلب بدهد. به‌طور معمول اختلال ترس شامل ایجاد احساس وحشت است که به‌طور ناگهانی بروز می‌یابد و بدون آگاهی و اغلب بدون دلیل تکرار می‌شود و در طول مدتی که می‌ترسید قلب شما تند می‌زند و ممکن است که عرق کنید یا تنفس سریع، احساس ضعیف بودن، بیهوشی شدن و سرگیجه داشته باشید.

علایم فیزیکی این اختلال هراس چیست؟
علایم فیزیکی آن‌قدر شدید است که ممکن است فکر کنید در حال مرگ هستید و نشانه‌های آن می‌تواند علایم یک حمله قلبی را تقلید کند. ممکن است در قفسه سینه احساس درد کنید و آهسته نفس بکشید و احساس خفگی کنید و حتی کنترل‌تان را از دست بدهید. حمله می‌تواند در خانه یا بیرون خانه روی دهد و حتی شما را از خواب عمیق بیدارکند. یک حمله تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد اما برای ده دقیقه یا بیشتر ادامه می‌یابد و بعد از آنکه متوقف شد، شما احساس کوفتگی و خستگی می‌کنید. از آنجایی که زمان بروز حمله غیرقابل پیش‌بینی است، اغلب باعث ایجاد ترس و هیجان شدید یا نگرانی مداوم می‌شود و احتمال می‌دهید حمله در هر زمانی به وجود آید.

وجود مشکل قلبی هم می‌تواند تپش قلبمان را دچار اختلال کند؟
بله. فیبریلاسیون دهلیزی یکی از مواردی است که تپش قلب را تشدید می‌کند. مشخصه این بیماری ضربان قلب نامنظم و اغلب سریع است. این حالت یک بی‌نظمی شایع قلب است که اغلب افراد مسن را مبتلا می‌کند. در فیبریلاسیون حفره‌های بالایی قلب بسیار سریع و نامنظم می‌تپد. سرعت ضربان بطن‌ها نیز افزایش می‌یابد و یک ریتم قلبی سریع و نامنظم ایجاد می‌کنند. انقباضات زودرس نیز می‌توانند احساس تپش و ضربان قلب را واقعی کنند. انقباضات یا ضربان‌های زودرس، اغلب ضربان‌هایی هستند گریخته که گاهی فرد آنها را این‌گونه توصیف می‌کند که انگار بند قلبش پاره می‌شود. این ضربان‌ها معمولا خطری را متوجه فرد نمی‌سازند. همچنین برخی اوقات با افزایش فعالیت به ویژه هنگام ورزش، ضربان قلب تند می‌شود که فرد به خوبی تپش قلب خود را احساس می‌کند اما مشکلی برای شخص به وجود نمی‌آید.

آیا مشکلات تیرویید هم می‌تواند موجب احساس تپش قلب ‌شود؟
بله، به نکته خوبی اشاره کردید. پرکاری تیرویید می‌تواند چنین علامتی داشته باشد. در این بیماری ضربان سریع یا نامنظم قلب یا تپش قلب را احساس می‌کنیم. البته باید به یاد داشته باشیم که ضربان قلب در چنین بیماری یک موقعیت اورژانس است و با حالت‌هایی که طبیعی بود، متفاوت است بنابراین اگر دچار پرکاری تیرویید هستید باید حتما درمان شوید و گرنه می‌تواند عوارض شدیدی در پی داشته باشد. این عوارض شامل مشکلات قلبی نظیر ضربان سریع قلب، ضربان نامنظم قلب یا فیبریلاسیون بطنی است. در برخی موارد نیز نارسایی احتقانی قلب روی می‌دهد. این بیماری نزد زنان در مقایسه با مردان بیشتر است. اگر چه این بیماری می‌تواند از هر سنی ایجاد شود اما در جوانان و میانسالان بیشتر روی می‌دهد.

تعداد ایده‌آل ضربان قلب

ضربان قلب حاصل یک دوره انقباض کامل قلب و پر و خالی شدن آن از خون است. هر دوره این انقباضات به طور طبیعی و در یک فرد بزرگسال کمتر از یک ثانیه طول می‌کشد. به همین دلیل تعداد ضربان قلب طبیعی در هر دقیقه برای آقایان حدود 70 و برای خانم‌ها حدود 75 ضربه است. این تعداد برای نوزادان که گردش خون سریع‌تر و تنفس تندتری دارند تا 130 ضربه در دقیقه هم طبیعی است. جداول زیر نمودار ضربان قلب ایده‌آل و حداکثر بر اساس سن و جنس است. قسمت سفید جدول ناحیه امن محسوب می‌شود.

نمودار ضربان قلب (ایده‌آل و حداکثر) بر حسب سن

ویژه مردان                                                                                        
 
ویژه زنان

+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت 22 PM  توسط پگاه  | 

چای کیسه ای استفاده نکنید؟!

چای کیسه ای استفاده نکنید؟!

افرادی که به دلیل سرعت رنگ دادن و دم كشیدن چای كیسه‌ای از طرفداران پرو پا قرص آن شده‌اند. اما این سوال مطرح می شود كه آیا تفاوتی میان چای كیسه‌ای و دم‌كرده وجود دارد؟

لذت نوشیدن چای وقتی بیشتر می‌شود كه بهترین روش تهیه آن را بدانیم. به طور كلی اغلب خانواده‌ها چای را دم كرده و از آن نوشیدنی معطر با طعم دلنشینی تهیه‌ می‌كنند كه بسیار در رفع خستگی موثر است. اما در مقابل برخی افراد هم هستند كه از چای‌های كیسه‌ای كه در بازار موجود است استفاده می‌كنند.
 
در این رابطه باید گفت: ابداع چای كیسه‌ای بهترین و بدترین اتفاق در صنعت چای است. بهترین چون سبب افزایش توجه مردم به چای می‌شود و بدترین به دلیل آن كه اكثر چای‌های كیسه‌ای در بازار دارای مواد مصنوعی و شیمیایی هستند و از ویژگی‌های مطلوب یك چای اعلا برخوردار نیستند.

در ابتدای ابداع چای كیسه‌ای تولیدكنندگان از برگ كامل چای استفاده می‌كردند كه رنگ و بوی طبیعی و ارزش تغذیه‌ای بالا داشت اما بتدریج كیفیت اغلب این نوع چای‌ها كاهش یافت و برخی تولیدكنندگان جهت كسب سود بیشتر چای پودر شده یا اصطلاحا خاك چای را جایگزین برگ كامل چای كرده و برای ایجاد طعم فوری و رنگ سریع‌تر از مواد رنگ دهنده و طعم دهنده مصنوعی استفاده می‌كنند.
به طور مثال وقتی یك چای كیسه‌ای نامرغوب را در آب‌جوش می‌اندازید كمتر از 30 ثانیه رنگ می‌دهد بویژه اغلب چای‌های كیسه‌ای خارجی كه خیلی سریع‌تر رنگ می‌دهند. این در حالی است كه به طور طبیعی یك چای معمولی ایرانی را اگر در كیسه بریزید و در یك لیوان قرار دهید 10 دقیقه طول می‌كشد تا رنگ زرد مایل به نارنجی ایجاد كند.
از این رو، چای‌های كیسه‌ای كه طعم قوی و رنگ فوری دارند نه‌تنها ارزش تغذیه‌ای مطلوبی ندارند بلكه مواد افزودنی شیمیایی آنها می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت مصرف‌كننده بگذارد.
در مورد چای‌های كیسه‌ای كه امروزه با اسانس و رنگ انوع میوه‌ها در بازار عرضه می‌شوند نیز متذكر می‌شویم كه اغلب این نوع چای‌ها دارای طعم و رنگ مصنوعی هستند.
این نوع محصولات نیز به دلیل آن كه در طی روز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند مصرف طولانی‌مدت آنها به دلیل تجمع تدریجی مواد شیمیایی‌شان در بدن می‌تواند بسیار مخاطره‌آمیز باشد.
توصیه‌ها
برای تهیه چای روزانه خود حتما از چای دم‌كردنی استفاده كنید و برای انتخاب بهترین چای، خوب است بدانید كه چای درشت از نظر كیفیت و خواص تغذیه‌ای بهتر از چای ریز و پودری است. همچنین چای بدون عطر مصرف كنید، چرا كه چایی كه دارای بوی تند و رنگ قرمز پررنگ باشد بسیار مضر است.
چای در 3 فصل بهار، تابستان و پاییز چیده می‌شود، ولی هر چه از بهار به فصل پاییز نزدیك‌تر می‌شویم قسمت‌های چوبی برگ زیادتر و از مرغوبیت و كیفیت چای كاسته می‌شود.
بهترین، مرغوب‌ترین و خوش‌طعم‌ترین چای مربوط به چای بهاره است و بعد چای تابستان و پاییز. اگر چای را زیاد بجوشانید مواد قابض و تاننی ‌آن به مقدار زیاد رها شده و ظاهر و باطن چای را تغییر می‌دهد.
رنگ این نوع چای سیاه، بو و مزه آن نامطبوع و خاصیتی یبوست‌آور پیدا می‌كند. چای به دلیل آن كه در بدن تولید اسیداوریك و اگزالات می‌كند مصرف زیاده از حد آن را به افراد مبتلا به نقرس و سنگ كلیه توصیه نمی‌كنیم.
از هل، دارچین یا چند قطره لیموترش در چای استفاده كنید، چرا كه خواص ضدباكتریایی و آنتی‌اكسیدانی چای را چندین برابر كرده و از عدم جذب آهن در بدن می‌كاهند.
 
نكته
در برخی از چای‌های خشك نیز كه دارای كیفیت بالا نیستند از مواد افزودنی رنگ و طعم‌دهنده استفاده می‌شود. لذا برای خرید یك چای بهداشتی و كنترل شده لزوما به وجود پروانه بهداشت روی بسته‌بندی آن توجه كنید و حتی‌المقدور از چای‌های ارگانیك كه كاملا طبیعی و به دور از مواد و كودهای شیمیایی تهیه می‌شوند استفاده نمایید.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت 8 AM  توسط پگاه  | 

روش برای به تعویق انداختن پیری

10 روش برای به تعویق انداختن پیری

آیا شما نیز از آن دسته از افراد هستید که دلتان می خواهد هرگز پیر نشوید، به شما توصیه می کنیم این مقاله را بخوانید زیرا...

 

فقط یک راه حل برای طول عمر وجود دارد که در تحقیقات عملی نشان داده شده است و آن محدود کردن کالری است.در آزمایشی روی موش ها، ماهی ها،کرم ها،و میمون ها نشان داد که خوردن میوه کم،عمر شما را طولانی تر می کند. البته نکته کلیدی در کم خوری این است که مطمئن باشید چیزی که می خورید مغذی باشد.داشتن وزن سالم سوخت و ساز بدن را کاهش می دهد. نقطه خوب برای شروع کردن این است که هر روز 25 درصد کالریتان را کاهش دهید.
 
1. قند کمتری بخورید
قند،بدن را از مواد معدنی مورد نیاز یک سوخت و ساز خوب خالی می کند.قند سیستم ایمنی بدن را کم می کند و توانایی بدن را در برابر عوامل بیماری زا کاهش می دهد.رژیم هایی با گلیسمیک بالا- رژیم هایی با قند بالا یا فعالیت بالا و غذاهای تصفیه شده ای مثل شیرینی که فورا به قند یا شکر تبدیل می شود- با انواع مختلف سرطان ارتباط دارد. رژیم هایی با قند بالا،تری گیلیسیرید را بالا می برد و خطر ابتلا به علائم سوخت و ساز مثل دیابت،بیماریهای قلبی و همه شرایطی که می تواند زندگی و عمر شما را کوتاه کند را افزایش می دهد.
 
2. نسبت به کلسترولتان خیلی نگران نباشید
کلسترول یک سیستم جداگانه دو قسمتی درنظر گرفته شده (دو نوع است):خوب و بد اما ترکیبی از هر دو نوع آن بعید است.ال دی ال که کلسترول بد نام دارد،که انواع مختلفی دارد و بعضی از آنها اصلا خطری با خود به همراه ندارد.وقتی که روی کلسترول به تنهایی تمرکز می کنیم توجه ما از یک تصور بزرگ به بیماری های قلبی معطوف می شود.نسبت تری گلیسرید به کلسترول اچ دی ال (که باید زیر 5 باشد) در ابتلا به بیماری های قلبی بهتر از کلسترول به طور کلی است.و اساسی ترین تغییر و تحول در سبک زندگی( ترک کردن سیگار، ورزش کردن و پایین آوردن وزن) تاثیر عمیق تری در مرگ و میر دارد تا اینکه کلسترول داشته باشد.
 
3. ذهنتان را آرام کنید :
استرس تقریبا یکی از عوامل بیشتر بیماری هاست.هورمون استرس( کورتیزول) هیپوکامپوس ها را که برای قدرت تفکر و حافظه ضروری است جمع و کوچک می کند.سطح بالای هورمون کورتیزول باعث جمع شدن چربی می شود. تنها چیزی که باعث پایین آوردن استرس می شود مدیتیشن است. روزی چند دقیقه ذهنتان را آرام کنید، به سیستم اعصبانتان آرامش دهید، ضربان قلبتان را پایین بیاورید و با عمیق نفس کشیدن به مغزتان اکسیژن بدهید و به رویاهایتان سلامت ببخشید.
 
4. ماهی بخورید
امگا 3 موجود در ماهی سالم ترین ماده غذایی مفید برای قلب در روی زمین است.ماهی تقریبا در هر رژیمی وجود دارد و این نشان می دهد که ماهی ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش میدهد.ماهی همچنین فشار خون را پایین می آورد، خلق وخو را بهتر می کند و مغز را تغذیه می کند، و غذایی است که زندگیتان را سالم تر و طولانی تر می کند.بسیاری از کارشناسان سلامتی حداقل به خوردن روغن ماهی در روز یا فرآورده های آن توصیه می کنند. سازمان سلامت جهان و سازمان آتلانیتک شمالی خوردن ماهی دو بار در هفته را توصیه می کنند.
 
5. با پیرامونتان ارتباط برقرار کنید
طولانی ترین عمرها و سالم ترین افراد آنهایی هستند که با دنیای بیرونشان ارتباط برقرار می کنند. برای دو دهه،محققان نشان دادند که افرادی با روابط اجتماعی پایین بیشتر در معرض مشکلات ذهنی، جسمی و مرگ ناهنگام هستند.ارتباطات اجتماعی زندگی را وسعت می بخشد.مراقبت و نگه داری از کسی یا چیزی خارج از زندگی خودتان زندگی را دوام می بخشد و سلامتی را تضمین میکند.افرادی که با اقوام و فامیل هایشان در ارتباط هستند یا زمان بیشتری را صرف عبادت و نیایش می کنند همچنین داوطلب کمک کردن به افراد هستند عمر طولانی تر، زندگی شادتر و رضایت بخش تری دارند.
 
6. خودتان را چک کنید
دکتر ها نمی توانند هرروز و به طور مدام سطح هورمون هوموسیستئین شما را چک کنند.طبق نظر بسیاری از کارشناسان، هرچه سطح هورمون هوموسیستئین شما پایین باشد،شما نیز بهتر خواهید بود.سطح umol/L   9یا کمتر حد مطلوبی درنظر گرفته شده است.کسانی که سطح بالایی از این ماده دارند 50 درصد خطر بیشتری برای ابتلا به حمله های قلبی دارند. و 40 درصد مرگ های ناشی از حمله های قلبی به دلیل همین سطح بالای هموسیستئین است.خبر خوب این است که با سه ویتامین گروه ب می توان سطح این ماده را پایین آورد: فولیک اسید، ویتامین ب 6، و ویتامین ب12 .
 
7. مرتب ورزش کنید
هیچ روشی بهتر از ورزش کردن به عنوان یک عامل ضد پیری در دنیا وجود ندارد.در برخی مطالعات،دریافته اند که ورزش کردن به عنوان یک عامل موثر در افسردگی است.ورزش استخوان ها را قوی می کند،ماهیچه ها را سفت می کند،انعطاف پذیری را بالا می برد، گردش خون را افزایش می دهد،فشار خون را پایین می آورد و قند خون را کنترل می کند.
همچنین ورزش کردن اکسیژن را در مغز،قلب و شش ها جاری می کند.بر اساس تحقیقات اخیر، ورزش کردن به صورت مرتب نه تنها توانایی عملکرد مغز را افزایش می دهد بلکه حتی سایز و اندازه آن را هم افزایش می دهد.تاثیر این بهترین عامل ضد پیری این است که از بیماریهای قلبی- عروقی جلوگیری می کند و ماهیچه ها را تقویت می کند، و باعث سفت شدن و شاداب شدن آنها می شود همچنین وزن را کنترل کرده و سوخت و ساز بدن را به فعالیت وا می دارد.
 
8. التهاب و تورم را کم کنید
وقتی که انگشتتان خراش برمی دارد،مواد شیمیایی بدن به محل زخم حمله می کنند،آن محل را با یک مایع پر می کنند و اطراف آن را با مواد شیمیایی که به بهتر شدن زخم کمک می کند احاطه می کند. این یک تورم و التهاب است و همچنین یک قسمتی از فرآیند بهبود نیز می باشد. مشکل این است که اکثر ما اطراف یک التهاب کم ارزش مزمن می رویم. این خوب نیست. روی تاریک التهاب این است که به رگها،سلولهای اعصاب و سیستم ایمنی بدن آسیب می زند.التهاب یک جزئی از هر بیماری فرساینده است مثل آلزایمر،چاقی، دیابت و بیماری های قلبی. چه کار باید کرد؟ میوه، سبزیجات و ماهی بخوریم.مواد آلی گیاهی و امگاهای موجود در آنها به عنوان یک ضد التهاب طبیعی،پایین آوردن خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی و بیماری های دیگر ناشی از پیری عمل می کند.
 
9. از نور خورشید غافل نشوید
ویتامین دی یکی از ناچیز ترین ویتامین های جهان است.بدن آن را می سازد اما فقط زمانی که درمعرض آفتاب باشید.ویتامین دی عملکرد بدن را بالا می برد،با سرطان مبارزه می کند و استخوان سازی می کند.بزرگسالانی که در معرض آفتاب نبوده اند بیشتر در معرض مشکلات عملکرد فیزیکی و ناتوانی هستند.جذب ویتامین د از طریق غذا امکان پذیر است اما قدری مشکل میباشد.ما به نور خورشید نیاز داریم.برای بیشتر سفید پوستان هند و اروپایی که در محل زندگیشان نور خورشید وجود دارد گذاشتن 10 درصد بدنشان به مدت زیادی در هفته در مقابل خورشید برای تامین ویتامین د کافی است.افرادی با پوستهای تیره یا افرادی که در قسمت شمالی عرض جغرافیایی زندگی می کنند آفتاب بیشتری نیاز دارند.از آفتاب نترسید.نور خورشید زندگیتان را طولانی تر می کند.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت 8 AM  توسط پگاه  | 

چای کیسه ای استفاده نکنید؟!

چای کیسه ای استفاده نکنید؟!

افرادی که به دلیل سرعت رنگ دادن و دم كشیدن چای كیسه‌ای از طرفداران پرو پا قرص آن شده‌اند. اما این سوال مطرح می شود كه آیا تفاوتی میان چای كیسه‌ای و دم‌كرده وجود دارد؟

لذت نوشیدن چای وقتی بیشتر می‌شود كه بهترین روش تهیه آن را بدانیم. به طور كلی اغلب خانواده‌ها چای را دم كرده و از آن نوشیدنی معطر با طعم دلنشینی تهیه‌ می‌كنند كه بسیار در رفع خستگی موثر است. اما در مقابل برخی افراد هم هستند كه از چای‌های كیسه‌ای كه در بازار موجود است استفاده می‌كنند.
 
در این رابطه باید گفت: ابداع چای كیسه‌ای بهترین و بدترین اتفاق در صنعت چای است. بهترین چون سبب افزایش توجه مردم به چای می‌شود و بدترین به دلیل آن كه اكثر چای‌های كیسه‌ای در بازار دارای مواد مصنوعی و شیمیایی هستند و از ویژگی‌های مطلوب یك چای اعلا برخوردار نیستند.

در ابتدای ابداع چای كیسه‌ای تولیدكنندگان از برگ كامل چای استفاده می‌كردند كه رنگ و بوی طبیعی و ارزش تغذیه‌ای بالا داشت اما بتدریج كیفیت اغلب این نوع چای‌ها كاهش یافت و برخی تولیدكنندگان جهت كسب سود بیشتر چای پودر شده یا اصطلاحا خاك چای را جایگزین برگ كامل چای كرده و برای ایجاد طعم فوری و رنگ سریع‌تر از مواد رنگ دهنده و طعم دهنده مصنوعی استفاده می‌كنند.
به طور مثال وقتی یك چای كیسه‌ای نامرغوب را در آب‌جوش می‌اندازید كمتر از 30 ثانیه رنگ می‌دهد بویژه اغلب چای‌های كیسه‌ای خارجی كه خیلی سریع‌تر رنگ می‌دهند. این در حالی است كه به طور طبیعی یك چای معمولی ایرانی را اگر در كیسه بریزید و در یك لیوان قرار دهید 10 دقیقه طول می‌كشد تا رنگ زرد مایل به نارنجی ایجاد كند.
از این رو، چای‌های كیسه‌ای كه طعم قوی و رنگ فوری دارند نه‌تنها ارزش تغذیه‌ای مطلوبی ندارند بلكه مواد افزودنی شیمیایی آنها می‌تواند اثرات مخربی بر سلامت مصرف‌كننده بگذارد.
در مورد چای‌های كیسه‌ای كه امروزه با اسانس و رنگ انوع میوه‌ها در بازار عرضه می‌شوند نیز متذكر می‌شویم كه اغلب این نوع چای‌ها دارای طعم و رنگ مصنوعی هستند.
این نوع محصولات نیز به دلیل آن كه در طی روز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند مصرف طولانی‌مدت آنها به دلیل تجمع تدریجی مواد شیمیایی‌شان در بدن می‌تواند بسیار مخاطره‌آمیز باشد.
توصیه‌ها
برای تهیه چای روزانه خود حتما از چای دم‌كردنی استفاده كنید و برای انتخاب بهترین چای، خوب است بدانید كه چای درشت از نظر كیفیت و خواص تغذیه‌ای بهتر از چای ریز و پودری است. همچنین چای بدون عطر مصرف كنید، چرا كه چایی كه دارای بوی تند و رنگ قرمز پررنگ باشد بسیار مضر است.
چای در 3 فصل بهار، تابستان و پاییز چیده می‌شود، ولی هر چه از بهار به فصل پاییز نزدیك‌تر می‌شویم قسمت‌های چوبی برگ زیادتر و از مرغوبیت و كیفیت چای كاسته می‌شود.
بهترین، مرغوب‌ترین و خوش‌طعم‌ترین چای مربوط به چای بهاره است و بعد چای تابستان و پاییز. اگر چای را زیاد بجوشانید مواد قابض و تاننی ‌آن به مقدار زیاد رها شده و ظاهر و باطن چای را تغییر می‌دهد.
رنگ این نوع چای سیاه، بو و مزه آن نامطبوع و خاصیتی یبوست‌آور پیدا می‌كند. چای به دلیل آن كه در بدن تولید اسیداوریك و اگزالات می‌كند مصرف زیاده از حد آن را به افراد مبتلا به نقرس و سنگ كلیه توصیه نمی‌كنیم.
از هل، دارچین یا چند قطره لیموترش در چای استفاده كنید، چرا كه خواص ضدباكتریایی و آنتی‌اكسیدانی چای را چندین برابر كرده و از عدم جذب آهن در بدن می‌كاهند.
 
نكته
در برخی از چای‌های خشك نیز كه دارای كیفیت بالا نیستند از مواد افزودنی رنگ و طعم‌دهنده استفاده می‌شود. لذا برای خرید یك چای بهداشتی و كنترل شده لزوما به وجود پروانه بهداشت روی بسته‌بندی آن توجه كنید و حتی‌المقدور از چای‌های ارگانیك كه كاملا طبیعی و به دور از مواد و كودهای شیمیایی تهیه می‌شوند استفاده نمایید.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت 8 AM  توسط پگاه  | 

رژيم غذايی در کم خونی و فقر آهن

رژيم غذايی در کم خونی و فقر آهن

از مهم‌ترین مواد مغذی كه كمبود آن‌ها موجب بروز كم‌خونی می‌شود می‌توان به آهن اشاره كرد. منابع غذایی آهن‌دار عبارتند از...

كم‌خونی وضعیتی است كه در آن تعداد یا اندازه گلبول‌های قرمز و یا مقدار هموگلوبین موجود در خون كاهش یافته و تبادل اكسیژن و دی‌اكسیدكربن بین خون و سلول‌هادچار اختلال می‌شود. از علل ایجادكننده كم‌خونی می‌توان كمبودهای تغذیه‌ای، خونریزی، ناهنجاری‌های ژنتیكی، بیماری‌های مزمن و یا مسمومیت‌های دارویی را نام برد. منظور از كم‌خونی‌های تغذیه‌ای كم‌خونی‌هایی است كه در اثر دریافت ناكافی مواد مغذی ایجاد می‌شوند.

از مهم‌ترین مواد مغذی جهت خون‌سازی كه كمبود آن‌ها موجب بروز كم‌خونی می‌شود می‌توان به آهن،‌ ویتامین ب 12 و اسید فولیك اشاره كرد. از بین آن‌ها كم‌خونی ناشی از فقر آهن یكی از شایع‌ترین كم‌خونی‌های تغذیه‌ای است.
 

كم‌خونی ناشی از فقر آهن

فقر آهن یكی از شایع‌ترین اختلالات تغذیه‌ای در كشورهای در حال توسعه و مهم‌ترین علت كم‌خونی تغذیهای در كودكان و زنان در سنین باروری است كه با ایجاد گلبول‌های قرمز كوچك و كاهش میزان هموگلوبین مشخص می‌شود كه این بیماری سبب اتلاف منابع و مراقبت‌های بهداشتی، كاهش  بهره‌وری در اثر افزایش میزان مرگ و میر ابتلا به بیماری در مادران و كودكان و بالاخره كاهش ظرفیت جسمی‌ و روانی در بخش بزرگی از جامعه می‌شود.
 

میزان نیاز به آهن

میزان نیاز به آهن براساس سن، جنس و وضعیت فیزیولوژیكی افراد متفاوت است. مثلا زنان باردار به علت افزایش حجم خون، رشد جنین و جفت و سایر بافت‌ها به آهن بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل بیش از سایرین در معرض خطر كم‌خونی قرار دارند. در شیرخواران در صورت سلامت مادران، میزان آهن موجود در شیر مادر برای 6ـ4 ماه اول زندگی كافی است. ولی در مورد نوزادانی كه با وزن كم متولد می‌شوند، ذخایر آهن كم بوده و باید از 3 ماهگی آهن اضافی به صورت قطره خوراكی خورانده شود. همچنین بستن پیش از موقع بند ناف نیز به این دلیل كه نوزاد را از یك سوم كل خونش محروم می‌كند، خطر فقر آهن را افزایش می‌دهد.  
 

دلایل فقر آهن

دلایل گوناگونی برای كمبود آهن وجود دارد كه از آن جمله می‌توان به علل زیر اشاره كرد:

1 ـ دریافت ناكافی آهن به دلیل رژیم غذایی مورد استفاده كه در آن آهن كمی ‌وجود دارد، مانند بعضی از رژیم‌های گیاه خواری.

2 ـ جذب ناكافی آهن در اثر اسهال، كاهش ترشح اسید معده، مشكلات گوارشی یا تداخلات دارویی و داروهایی مثل كلستیرامین، سایمتیدین، پانكراتین، رانیتیدین و تتراسایكلین.

3 ـ افزایش نیاز به آهن برای افزایش حجم خون در دوران نوزادی، نوجوانی، بارداری و شیردهی.

4 ـ خون‌ریزی زیاد در دوران عادت ماهانه و یا در اثر جراحات یا ناشی از همورویید (بواسیر) یا بیماری‌های بدخیم و انگل‌ها. كمبود آهن در مردان بزرگسال معمولا در اثر از دست دادن خون است.
 

علایم كم‌خونی ناشی از فقر آهن

بعضی از علایم كم‌خونی فقر آهن عبارتند از:

رنگ پریدگی پوست، زبان و مخاط داخل لب و پلك چشم‌ها، خستگی زودرس، سرگیجه و سردرد، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دست و پاها، حالت تهوع و در كم‌خونی شدید گود شدن روی ناخن(ناخن قاشقی).
 

درمان كم‌خونی ناشی از فقر آهن

برای درمان كم‌خونی از چند روش استفاده می‌شود كه بهترین و كم‌خطرترین آن‌ها استفاده از مكمل‌های خوراكی است. درمان با نمك‌های ساده آهن مثل سولفات فروی خوراكی كاملا موثر بوده و به شكل قرص، كپسول یا مایع است و باید مصرف آن‌ها تا چندین ماه ادامه یابد.

چنانكه این قرص‌ها با معده خالی مصرف شوند جذب آن‌ها بهتر و بیشتر صورت می‌گیرد، ولی در این حالت سبب تحریك معده و بروز مشكلات گوارشی می‌شوند. عوارض گوارشی ناشی از مصرف آهن نظیر تهوع، دل پیچه، سوزش قلب، اسهال یا یبوست را می‌توان به حداقل رساند، به شرطی كه آهن را با میزان بسیار كم مصرف كرده و به تدریج به میزان آن افزوده تا به حد مورد نیاز بدن برسد. بهتر است قرص آهن در آخر شب قبل از خواب استفاده شود تا عوارض ناشی از آن كاهش یابند.

ویتامینC  جذب آهن را افزایش می‌دهد. به همین دلیل معمولا مصرف ویتامین C به همراه آهن پیشنهاد می‌شود. علاوه بر درمان دارویی باید به میزان آهن قابل جذب در غذا نیز توجه كرد. جذب آهن غذا اغلب تحت تاثیر شكل آهن موجود در آن می‌باشد. آهن موجود در پروتئین‌های حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی، پرندگان (آهن هم) بیشتر جذب می‌شود، در حالی كه جذب آهن پروتئین‌های گیاهی مانند سبزی‌ها و میوه‌ها (آهن غیرهم) كمتر می‌باشد. باید توجه داشت كه ویتامینC جذب آهن سبزی‌ها و میوه‌ها (آهن غیرهم) را بیشتر می‌كند. مصرف چای همراه یا بلافاصله بعد از غذا می‌تواند جذب آهن را تاحدصفر تا پنج درصد كاهش دهد.

قهوه، تخم‌مرغ، شیر و لبنیات، نان گندم، حبوبات (حاوی اسید فیتیك) و فیبرهای غذایی جذب آهن را  به علت تشكیل كمپلكس‌های نامحلول كاهش می‌دهند. بنابراین فرآورده‌های حاوی آهن، طی یك ساعت قبل یا دو ساعت بعد از مصرف هر یك از این مواد نباید مصرف شود.
 

منابع غذایی آهن دار

منابع غذایی آهن‌دار عبارتند از جگر، قلوه، گوشت قرمز، ماهی، زرده تخم‌مرغ، سبزی‌های دارای برگ سبز تیره مانند جعفری، اسفناج و حبوبات، مثل عدس و لوبیا همچنین میوه‌های خشك (برگه‌ها) بخصوص برگه زردآلو و دانه‌های روغنی.

عوامل افزایش دهنده جذب آهن و منابع غذایی آن‌ها

1 ـ اسید سیتریك و اسید اسكوربیك یا ویتامین ث كه در آلو، خربزه، ریواس، انبه، گلابی، طالبی، گل كلم، سبزی‌ها، آب پرتقال، لیمو شیرین، لیمو ترش، سیب و آناناس وجود دارند می‌توانند عوامل افزایش دهنده جذب آهن در بدن باشند.

2 ـ اسید مالیك و اسید تارتاریك كه در هویج، سیب زمینی، چغندر، كدوتنبل، گوجه فرنگی، كلم پیچ و شلغم موجود است نیز سبب افزایش جذب آهن می‌شوند.

3 ـ محصولات تخمیری مثل سس سویا نیز در این دسته از عوامل گنجانده می‌شود.

توصیه‌های كلی زیر را به كار ببندید

1 ـ استفاده از غذاهایی كه غنی از آهن می‌باشند.

2 ـ استفاده از منابع غذایی حاوی ویتامین ث در هر وعده غذایی جهت جذب بهتر آهن (مثل پرتقال، گریب‌فروت، گوجه فرنگی، كلم، توت فرنگی، فلفل سبز، لیمو ترش).

3 ـ گنجاندن گوشت قرمز، ماهی یا مرغ در برنامه غذایی.

4 ـ پرهیز از مصرف چای یا قهوه همراه یا بلافاصله بعد از غذا.

5 ـ برطرف كردن مشكلات گوارشی و یبوست.

6 ـ تصحیح عادات غذایی غلط (مثل مصرف مواد غیر خوراكی مانند خاك، یخ) كه خود از علایم كم خونی فقر آهن می باشند.

7 ـ مشاوره با پزشك و متخصص تغذیه جهت پیشگیری به موقع و یا بهبود كم‌خونی.

8 ـ استفاده از نانهایی كه از خمیر ورآمده تهیه شده‌اند.

9 ـ استفاده از خشكبار مثل توت خشك، برگه آلو، انجیر خشك و كشمش كه منابع خوبی از آهن هستند.

10 ـ استفاده از غلات و حبوبات جوانه زده.

11 ـ شست و شو و ضد عفونی كردن سبزی‌هایی كه استفاده می‌كنید.

12 ـ شستن كامل دستها با آب و صابون قبل از تهیه و مصرف غذا و پس از هر بار اجابت مزاج.

13 ـ مصرف روزانه یك قرص آهن از پایان ماه چهارم بارداری تا سه ماه پس از زایمان در زنان باردار.

14 ـ مصرف قطره آهن همزمان با شروع تغذیه تكمیلی تا پایان 2 سالگی در كودكان.  
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۹ساعت 5 AM  توسط پگاه  | 

بی‌اشتهایی نشانه چیست؟

بی‌اشتهایی نشانه چیست؟

اگر مثل بیشتر مردم هستید، از بین رفتن اشتها فرصت خوبی برای کاهش وزنتان است. اما اگر بی‌اشتهایی به جای چند روز چند هفته طول ....


 اگر مثل بیشتر مردم هستید، از بین رفتن اشتها فرصت خوبی برای کاهش وزنتان است. اما اگر بی‌اشتهایی به جای چند روز چند هفته طول بکشد و به طور عادی باعث آب رفتن شما شود، این بی‌اشتهایی علت خاصی دارد.
کم خوراکی یا بی‌اشتهایی علامت شایعی است که می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که بسیاری از آنها اهمیت چندانی ندارند.
تقریباً تمام عفونت‌ها می‌توانند باعث بی‌اشتهایی شوند. مثلاً ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا ممکن است عامل آن باشد. یا علل جدی‌تر مثل سل، کم‌کاری غده تیروئید، بیماری‌های قلبی یا ریوی، یا گرفتاری‌های کبدی.
متأسفانه یکی از شایعترین علائم اخطاردهنده اولیه سرطان بی‌اشتهایی است که معمولاً با تغییر در حساسیت به مزه‌ها همراه است.
بی‌اشتهایی، مقاومت بدن در برابر خوردن هر چیزی است که به فرایند بهبود کمک کند.
با این همه بیماری تنها علت کاهش اشتها نیست. گاهی چیزی که به دلیل خاصی خورده‌اید، مثل یک دارو،‌ می‌تواند عامل آن باشد. آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل اریترومایسین جوانه‌های چشایی را غیرفعال کرده و باعث کندی حرکت غذا در روده شده و احساس پری بعد از خوردن غذا را طولانی می‌کنند. تمام آمفتامین‌ها -که برای کاهش وزن تجویز می‌شوند- احساس گرسنگی را از بین می‌برند.
داروهای مسکن و ضد التهاب مفصل می‌توانند معده را تحریک کرده و باعث تهوع و برگرداندن غذا شوند. دیژیتالیس (که یک داروی قلبی است) و داروهای مدر (که باعث دفع آب شده و فشار خون را پایین می‌آورند) نیز میل به غذا خوردن را کم می‌کنند.
گاهی چیزی غیرخوراکی مشکل ساز شده است. کمبودهای کلی تغذیه‌ای می‌توانند نیروی حیاتی یک اشتهای طبیعی را تضعیف کنند. مخصوصاً اشخاص مسن ممکن است گرفتار کمبود روی در رژیم غذایی باشند که می‌تواند جوانه‌های چشایی را از بین ببرد.
خود پیری بر روی اشتها تأثیر می‌گذارد. در اشخاص مسن، سازوکار بدن آهسته می‌گردد، وزن ماهیچه‌ها کم می‌شود و ضعف جسمانی مانع فعالیت است. در رأس آنها، کاهش احساس چشایی و ترشحات معدی قرار دارد که همه باعث بی‌اشتهایی می‌شوند.
گاهی نیز اتفاقی در زندگی بر اشتها تأثیر می‌گذارد. اگر اخیراً یک برنامه ورزشی را شروع کرده‌اید،‌ ممکن است دچار بی‌اشتهایی شوید تا بدن خود را با نیازهای جدید تطبیق دهد.
به طور کلی، سلامت روانی نقش مهمی در اشتهای شما دارد، در هنگام گرفتاری طولانی، تنش روانی می‌تواند شما را به پرخوری بکشاند. ولی فشارهای کوتاه مدت معمولاً اشتها را از بین می‌برند. افسردگی نیز در برخی افراد باعث بی‌اشتهایی می‌شود.
بی‌اشتهایی عصبی اختلالی است که در افراد مبتلا - معمولاً دختران جوان - تقریباً باعث ترک کامل غذاخوردن می‌شود. بیماری وسوسه غذا خوردن دارند، ولی از ترس چاق شدن چیزی نمی‌خورند. برای آنها نخوردن از به اندازه خوردن راحت‌تر است.

درمان بی‌اشتهایی 
* کمی بی‌اشتهایی جای نگرانی ندارد. اما اگر آخرین باری را که از غذا خوردن لذت برده‌اید به یاد ندارید، باید سعی کنید.
*  عادت عادی خوردن را باز به دست آورید. در اینجا مواردی را که باید به آن توجه کنید گفته می‌شود.

* به اندازه بخورید. اشتهای طبیعی دقیقاً چگونه است؟ اشتهای طبیعی خوردن به اندازه‌ای است که وزن بدن را طبیعی نگاه می‌دارد.
* اگر اشتهای طبیعی دارید، باید انواعی از غذاها را بخورید. اشتهای زیاد به خوردن فقط گوشت، اشتهای طبیعی نیست.
* اگر مرتباً خود را وادار به خوردن می‌کنید، این هم علامت خوبی نیست.
* ویتامین بخورید. خوردن روزانه مکمل مولتی‌ویتامین و کانی‌ها به باز شدن اشتهای کاهش یافته کمک می‌کند و اگر کم خوردن شما باعث سوء تغذیه شده است، مواد غذایی اضافی آسیبی به شما نمی‌رساند. گاهی افراد مسن‌تر با خوردن روی کمی اشتهای خود را باز می‌یابند. درباره لزوم خوردن روی با پزشک مشورت کنید.
* داروهایتان را کنترل کنید. درباره احتمال اینکه داروهای مصرفیتان یا مقدار آنها باعث بی‌اشتهایی شده باشد سؤال کنید. پزشک ممکن است دارو را با داروهای دیگری که اشتها را از بین نمی‌برند عوض کند.
* هر چه را که دوست دارید بخورید. اگر غذاخوردن لذت خود را از دست داده است، برنامه غذایی خود را عوض کنید. ببینید کدام غذاها برایتان اشتهاآور است و از آنها بخورید. اگر فقط بستنی دوست دارید،‌ هر قدر که می‌خواهید بخورید. ما رژیم غذایی ناسالمی را توصیه نمی‌کنیم، اما اگر بستنی تنها راه رساندن کالری مورد نیاز به بدن است، هر قدر که می‌خواهید بخورید. هدف بالا بردن ضریب اشتهاست.
* حجم غذا را کم کنید. غذا را با حجم کم و دفعات بیشتر بخورید. معده شما غذای کمتر را بهتر می‌پذیرد.
* آب زیاد بخورید. اگر برنامه ورزشی تازه‌ای شروع کرده‌اید، مهم‌ترین نیاز شما آب است. کم آبی بدن می‌تواند بی‌اشتهایی ایجاد کند. پیش از شروع تمرین و بلافاصله بعد از آن یک لیوان آب بنوشید. به علاوه هر روز شش تا هشت لیوان آب بخورید.
* اگر بعد از دو هفته اشتهای خود را بازنیافتید، برای معاینه کلی پیش پزشک خود بروید. قبل از درمان باید اختلالات جسمانی تشخیص داده شود. شاید فقط به یک دوره درمان با آنتی‌بیوتیک برای از بین بردن یک عفونت خفیف نیاز داشته باشید.
* سلامت روانی خود را بیازمایید. اگر افسرده هستید، داروهای ضد افسردگی تجویز شده توسط پزشک اشتهای شما را بر می‌گرداند. با بازگشت سلامت روانی اشتهای شما نیز بازمی‌گردد.
* از متخصص کمک بگیرید. بی‌اشتهایی عصبی معمولاً به درمان خانگی جواب نمی‌دهد و افراد مبتلا به آن باید در بیمارستان بستری شوند. معالجه آن مشکل است و نیاز به درمان شدید روان شناختی و تغذیه‌ای دارد. ممکن است تغذیه اجباری از طریق تزریق درون سیاهرگی یا لوله معدی لازم شود.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۹ساعت 5 AM  توسط پگاه  | 

مرکباتی جهت باز شدن اشتها

مرکباتی جهت باز شدن اشتها

برخی از افراد به خصوص کودکان کم اشتها هستند،برای افزایش اشتهای از این میوه استفاده کنید.

 

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی اهواز گفت:برخی دانش‌آموزان به دلیل بی‌اشتهایی صبحانه نمی‌خورند كه در این موارد مصرف میوه تازه بویژه لیموشیرین موجب باز شدن اشتهای كودك می‌شود.
وی افزود: مصرف صبحانه و میان وعده برای دانش‌آموزان ضروری است و توصیه می‌شود به تناوب از نان و پنیر، تخم‌مرغ، آجیل و انواع میوه‌ها و آب میوه‌های طبیعی استفاده شود.
دكتر فریده شیشه‌بر اظهار كرد:كودكان به دلیل قرار داشتن در سن رشد و همچنین داشتن فعالیت ذهنی،نیازمند مصرف صبحانه و میان وعده سالم هستند و توجه به نوع مواد غذایی كه در این دو وعده صرف می‌شود بسیار مهم است.
وی افزود: توصیه می‌شود در وعده صبحانه از نان و پنیر همراه خیار یا گردو همراه آب‌میوه‌های طبیعی استفاده شود.همچنین می‌توان برخی روزها از تخم‌مرغ آب‌پز یا عسل نیز در وعده صبحانه استفاده كرد.
وی خاطرنشان كرد: مصرف میان وعده نیز به افزایش یادگیری كودك كمك می‌كند و توصیه می‌شود از نان و پنیر و خیار یا مغز گردو به عنوان میان وعده استفاده شود.
این متخصص تغذیه بیان كرد: مصرف میوه‌های تازه و قابل حمل مانند سیب و موز نیز در میان وعده دانش‌آموزان موثر است.همچنین در صورت امكان می‌توان از آجیل و انواع مغزها استفاده كرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۹ساعت 5 AM  توسط پگاه  | 

با نگاه کردن به این رنگ،اشتهایتان کم می شود!!

با نگاه کردن به این رنگ،اشتهایتان کم می شود!!

محققان می گویند این رنگ اشتهای شما را کاهش می دهد ، آیا این رنگ را می شناسید؟مواد غذایی با رنگ آبی طبیعی، کمتر وجود دارند و این موضوع باعث می‌شود اشتهای ما به طور خودکار نسبت به این رنگ پاسخ مثبتی نمی‌دهد.

درمیان طیف رنگ‌ها، رنگ آبی، ضد اشتها است و اگر می‌خواهید وزن خود را کم کنید برای صرف غذا، ‌از بشقاب آبی استفاده کنید.

حتی بهتر است برای کم کردن اشتهای خود، از نور آبی در یخچال استفاده کنید آنوقت خواهید دید وقتی در یخچال را باز می‌کنید چقدر نسبت به مواد غذایی داخل آن کم اشتها شده‌اید.

 رنگ کردن لامپ محیط ناهارخوری نیز از دیگر روش‌های کم کردن اشتهای شماست.

چون مواد غذایی آبی رنگ در طبیعت بندرت دیده می‌شوند و سبزی‌جات برگی آبی رنگ یا گوشت آبی رنگ به طور طبیعی وجود ندارد، اشتهای ما به طور خودکار نسبت به این رنگ عکس‌العملی نشان نمی‌دهد.

از آنجا که قبل ازتحریک اشتها، چشم باید متقاعد شود، پس رنگ در این خصوص دارای اهمیت خاصی است.

اگر در برخی فروشگاه‌ها می‌بینیم مواد غذایی آن‌ها فروخته نشده، به خاطر طعم یا فرم و یا بوی آن‌ها نیست بلکه به خاطر رنگ آن‌هاست.

برای اینکه مواد غذایی را به رنگ آبی درآورید حتما از رنگ‌های خوراکی موجود درسوپرمارکت‌ها استفاده کنید.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۹ساعت 5 AM  توسط پگاه  | 

جویدن آدامس تاثیر مثبتی بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان دارد!

جویدن آدامس تاثیر مثبتی بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان دارد!

براساس تحقیقات پژوهشگران آمریکایی، جویدن آدامس تاثیر مثبتی بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان (از جمله نمرات درس ریاضی) دارد.

براساس تحقیقات پژوهشگران آمریکایی، جویدن آدامس تاثیر مثبتی بر پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان دارد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، نتایج پژوهشی که قبلا در این خصوص و در محیط آزمایشگاهی صورت گرفته بود نشان داد که جویدن آدامس میتواند در کاهش استرس کمک کرده، تمرکز را بهبود ببخشد و نگرانی را از بین ببرد.

کریگ جانسن، رهبر گروه تحقیقاتی از مرکز تحقیقات تغذیه‌ی کودکان در هوستون در این خصوص اظهار داشت: تحقیقات جدید نقش بالقوه جویدن آدامس در کمک به بهبود تحصیلی دانش آموزان را در محیط درسی واقعی نشان داد.

پژوهشگران دریافتند دانش آموزانی که آدامس می جوند نمرات بهتری در امتحان ریاضی در قیاس با دیگران کسب کردند. این دانش آموزان پس از 14 هفته حضور در کلاسهای ریاضی و در زمان انجام تکالیف که با جویدن آدامس همراه بود موفق به کسب نمرات بهتری شدند و در انجام تکالیف نیز پیشرفت قابل توجهی داشتند و اگرچه این میزان بهبود تنها 3 در صد را شامل می‌شد اما از نظر محققین تغییر مهمی تلقی میشود.

گفتنی است؛ نتایج این تحقیق در نشست سالانه انجمن آمریکایی تغذیه در نیو اورلئان ارائه شد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم شهریور ۱۳۸۹ساعت 5 AM  توسط پگاه  | 

با اضطرابمان چه کنيم؟

با اضطرابمان چه کنيم؟

وقتی که نگرانی یا ترس شما به خاطر وقایعی که هنوز رخ نداده باشد، ترس و نگرانی شما یک تصویر خیالی به خود می‌گیرد...


هر کسی لحظات اضطراب، نگرانی و ترس را در زندگی تجربه کرده است. شاید شما هم با من هم عقیده باشیدکه یکی از مهم‌ترین عواقب زندگی ماشینی امروز، افزایش ترس و دلهره و اضطراب است...

اگر تاکنون با رییس‌تان در مورد چیزی مخالفت کرده باشید بهتر از هر کسی می‌دانید که چگونه درونتان متلاطم می‌شود و به جوش می‌آید و یا اینکه هنگامی که همسرتان یا فرزندتان دیر به خانه می‌آید موجی از اضطراب شما را وادار می‌کند که در خانه و محل کار بهترین باشید اما وقتی که نگرانی یا ترس شما به خاطر وقایعی که هنوز رخ نداده باشد، ترس و نگرانی شما یک تصویر خیالی به خود می‌گیرد و در عمل شما نیز دیده می‌شود و شما را از منطق و استدلال دور می‌کند، حتی ممکن است که شما علت رنج و فشار روانی خود را نفهمید و یا علت اضطراب در مقایسه با واکنش شما خیلی کوچک به نظر برسد. این نوع اضطراب می‌تواند نشانه یک بیماری روانی باشد. اضطراب متداول و دایمی که بر روند زندگی روزمره تاثیر جدی بگذارد را می‌توان اختلال اضطرابی نامید. اختلال اضطرابی معمول‌ترین و رایج‌ترین اختلال روانی است. خانم‌ها و آقایان به یک اندازه از این اختلال متاثر می‌شوند. بعضی از شخصیت‌ها استعداد بیشتری برای ابتلا به اختلالات اضطرابی دارند و این اختلال به صورت ارثی ادامه می‌یابد. اضطراب ممکن است به بیماری دیگری ارتباط داشته باشد، مثلا بیماری تیرویید یا بیماری قلبی. اختلالات اضطرابی یا روانی معمولا همراه با افسردگی روی می‌دهند. حدود نیمی از اشخاص افسرده از هیجانی بودن یا اضطراب شدید رنج می‌برند و وقتی که افسردگی آنها درمان شود هیجان روانی آنها هم بهبود می‌یابد. یکی از رایج‌ترین شکل اختلالات اضطرابی، اختلال اضطرابی است. اکثر اوقات شما بدون دلیل مشخص احساس اضطراب می‌کنید و به خاطر اعتماد به نفس پایین، بی‌نتیجه ماندن کارها، داشتن احساس آزاردهنده در مورد چیزهایی که اتفاق خواهد افتاد، احساس هیجان و اضطراب دارید. در مورد بچه‌هایتان، کارتان و سلامتی خود نگران هستید و ممکن است همه وقت عصبی و نگران باشید و این نگرانی، عملکرد شما را چه در خانه و چه در محل کار کاهش می‌دهد. روش‌های زیر را در ارتباط با هر چیزی که همه روزه باعث اضطراب شما می‌شود، انجام دهید.

توجه نکردن: سعی کنید با خاطرات گذشته زندگی نکنید و به آن چیزی که می‌توانید تغییر دهید، فکر کنید و مابقی را در مسیرش به حال خود رها کنید. تکنیک رها کردن یکی از بهترین راه‌های کاهش اضطراب شماست.

شکستن چرخه اضطراب: وقتی که احساس اضطراب دارید، تند و سریع راه بروید یا به دنبال یک سرگرمی باشید. به این صورت چرخه اضطرابتان شکسته می‌شود.

مراقبت از خود: شاید شما هم این جمله را زیاد به کار برده یا شنیده‌اید که «مراقب خودت باش». شاید کمتر به معنی آن فکر کرده‌اید. برای مراقبت از خودمان باید به اندازه کافی استراحت کنیم. رژیم متعادل غذایی داشته باشیم، ورزش کنیم، برای استراحت‌مان وقت تعیین کنیم و از مصرف دخانیات بپرهیزیم تا اضطراب کمتری را تجربه کنیم.

صحبت کردن با دیگران: مشکلات خود را با دوستانتان در میان بگذارید یا با کسی که باعث ایجاد ژرف‌شدگی در شما می‌شود مشورت بکنید. مطمئن باشید اضطراب کمتری را تجربه خواهید کرد و از سلامت روانی بیشتری بهره‌مند خواهید شد.

 
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 12 PM  توسط پگاه  | 

7 اشتباه باور نکردنی درباره خواب!!

7 اشتباه باور نکردنی درباره خواب!!

افراد جامعه معمولا تصورات نادرستی را در رابطه با خواب دارند و عموما فکر می کنند که تصوراتشان کاملا صحیح است؟!
 
1- خواب؛هر چه بیشتر،بهتر
كاش همین‌طور بود!‌ ولی مطالعات نشان می‌دهد كه احتمال مرگ زودرس در آنهایی كه بیش از 8 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند،بیشتر است.

2- خوش به حال فلانی! هنوز سرش به بالش نرسیده،خوابش می‌برد!
اتفاقا این نشان می‌‌دهد كه فلانی‌،خواب خوبی ندارد.این كه آدم هنوز سرش به بالش نرسیده خوابش ببرد،یكی از نشانه‌های خواب‌آلودگی است كه باید تحت بررسی قرار بگیرد.مدت زمانی كه طول می‌كشد تا خوابمان ببرد،نباید كمتر از 5 دقیقه یا بیشتر از 30 دقیقه باشد.پزشكان،مقادیر كمتر و بیشتر از این محدوده را غیرطبیعی می‌دانند.
 
3- چقدر كم می‌خوابی! همه آدم‌ها حداقل به 8 ساعت خواب شبانه احتیاج دارند!
هیچ عدد قطعی و واحدی وجود ندارد كه بشود روی آن قسم خورد.میزان نیاز به خواب در افراد مختلف، متفاوت است.به خودتان رجوع كنید.اگر حس می‌كنید كه هر روز بعدازظهر خسته و خواب‌آلود می‌شوید، بدانید كه احتمالا الگوی خواب‌تان غلط است.

4- چقدر زیاد می‌خوابی!‌ نخبه‌ها فقط روزی سه‌ چهار ساعت می‌خوابند!
شاید مارگارت تاچر و بیل كلینتون و چند نفر از مشاهیر هالیوودی جزو نخستین كسانی باشند كه رسانه‌های غربی،درباره كم‌ خوابیدن آنها زیاد حرف زدند.اما واقعیت این است كه از نظر پزشكان،این قبیل افراد معمولا عملكرد بهتری نسبت به سایرین ندارند.كم‌خوابی،سلامت شما را تهدید می‌‌كند و تمركزتان را پایین می‌آورد.كم‌خوابی حتی می‌تواند بیمارتان كند و به سیستم ایمنی‌ شما آسیب بزند.
 
5- من خوابم خوب است؛فقط شب‌ها چند بار از خواب می‌پرم!
به چنین خوابی نمی‌گویند خواب خوب.خوابی خوب است كه تداوم مناسبی داشته باشد.بیدار شدن مكرر در حین خواب از علائم شایع اختلال خواب است و بیشتر آنهایی كه شب‌ها بیش از یك بار از خواب می‌پرند،به نوعی اختلال خواب دچارند

6- كم‌‌خوابی فقط یك چاره دارد: قرص خواب!
 تاثیر داروهای خواب‌آور،كوتاه‌ مدت است و كم‌كم بدن به دارو عادت می‌كند و دیرتر به آن جواب می‌دهد. از طرفی،اگر بدن به دارو عادت ‌كند؛قطع دارو اوضاع را بدتر می‌كند.پس برای درمان قطعی فقط باید به پزشك مراجعه كرد تا علت اصلی بی‌‌خوابی شناخته و درمان شود.

7- كم‌‌خوابی از آن دردهایی است كه چاره ندارد‌؛‌باید با آن ساخت!
در مورد ششم گفته شد كه برای درمان قطعی كم‌خوابی باید به پزشك مراجعه كنید تا علت اصلی مشكل تان شناخته و درمان شود.

اما توصیه‌های دیگری هم هست كه می‌تواند اوضاع خواب‌تان را رو به ‌راه كند:

* پرهیز از چای،قهوه،نوشابه و شكلات در ساعات نزدیك به خواب.

* خودداری از مصرف غذاهای سنگین و كشیدن سیگار در ساعات نزدیك به خواب.

* رعایت نظم خواب: خوابیدن در یك ساعت ثابت، اختصاص دادن اتاق خواب به خوابیدن و اجتناب از كارهای دیگری مثل تماشای تلویزیون و كار در آن اتاق.

*و بالاخره این كه اگر بیش از نیم ساعت در رختخواب ماندید و خوابتان نبرد و احساس خواب‌آلودگی هم نكردید، باید از اتاق خواب خارج شوید و تا وقتی احساس خواب‌آلودگی نكرده‌اید، به رختخواب برنگردید.
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 12 PM  توسط پگاه  | 

روان‌شناسی جالبی درباره ی خواب دیدن
1روان‌شناسی جالبی درباره ی خواب دیدن

در این مقاله با مطالبی مواجه می شوید که بسیاری از سوالات عجیب شما را پاسخ می دهد، مثل : تعبیر خواب،رویا،...

 

همه ما تقریبا یک‌سوم از زندگی‌مان را در خواب به‌سر می‌بریم. اما این‌قدر که از واقعیت‌های بیداری‌مان آگاهی داریم، از خواب‌مان کمتر می‌دانیم. دکتر حسین ابراهیمی مقدم، روان‌شناس و مدرس دانشگاه،  با ظرایف و دقایق این دنیای راز آلود ما را بیشتر آشنا می کند ...

 آقای دکتر! آیا این درست است که مغز ما در هنگام خواب استراحت می‌کند؟
واقعیت این است که مغز ما در دوره‌هایی از خواب حتی از زمان بیداری هم فعال‌تر است! لذا اینکه گفته شود در هنگام خواب مغز استراحت می‌کند، اصلا باور درستی نیست!
در انسان، هنگام تولد، مدت خواب حداکثر میزان خود را دارد و بین 20 تا 22 ساعت در شبانه‌روز است، سپس به تدریج از میزان آن کاسته می‌شود و در هنگام بلوغ به کمی بیش از 8 ساعت می‌رسد. متوسط مقدار خواب در بزرگسالان 5/7 ساعت است. البته اختلافات انفرادی زیادی نیز در نیاز به خواب و مدت آن مشاهده می‌شود.
مکانیزم عصبی به خواب رفتن چیست؟
در هنگام خواب به تدریج از سطح هوشیاری کاسته می‌شود. سطح هوشیاری با فعالیت‌ نورون‌های کورتکس مخ مربوط است. فعالیت نورون‌های کورتکس هم به نوبه‌ خود تحت تاثیر پیام‌های تحریک کننده و باز دارنده‌ای قرار دارد که از تشکیلات مشبک به کورتکس می‌رسد. ضمنا در هنگام خواب سیناپس‌های بازدارنده‌ای که به خصوص از تشکیلات مشبک، پل مغز و بصل‌النخاع سرچشمه می‌گیرند و انتقال‌دهنده شیمیایی آنها سرتونین است،به کار می‌افتند. به همین جهت است که در هنگام خواب به سروتونین مغز افزوده می‌شود و اگر در مغز جانوران بیدار هم سروتونین تزریق کنیم به خواب می‌روند.
 
 خواب چه آثاری دارد؟
برای جواب به این سوال اجازه بدهید ابتدا مثالی مطرح کنم. فرض بفرمایید که شما پشت فرمان خودروی خود نشسته و استارت می‌زنید. چه اتفاقی می‌افتد؟ انرژی از باتری برای روشن شدن ماشین بسیج می‌شود و خودرو شما روشن می‌شود. اگر اعمالی از این دست مثل روشن شدن خودرو، استفاده از کولر یا روشن کردن چراغ‌ها و برف‌پاک‌کن را در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که باید خیلی زود باتری خودرو خالی و شارژ شود ولی واقعیت این است که دینام خودرو وظیفه شارژ دوباره باتری را به عهده دارد و تا وقتی دینام سالم است باتری شما به راحتی خالی می‌کند و خودروی شما خوب استارت می‌زند ولی اگر دینام خراب باشد،مشکلات شروع می‌شود.در بدن ما هم خواب نقش همان دینام را بازی می‌کند و باعث می‌شود پرانرژی باشیم. قطعا با کسانی برخورد کرده‌اید که صبح‌ها برای انجام امور انرژی لازم را ندارند یا افراد افسرده‌ای که انگیزه‌ انجام فعالیت را ندارند، معمولا کم انرژی هستند و به طور عمده مشکل خواب دارند یا به عبارتی خوب شارژ نمی‌شوند.
 
 این شارژی که شما می‌گویید بدنی است یا روانی؟
خب، خواب مراحل متعددی دارد که توضیح آن از حوصله این مقاله خارج است ولی به طور کلی 2 نوع خواب داریم: REM و NonREM. مرحله REM زمانی اتفاق که می‌افتد که همان‌طور که فرد خوابیده و چشم‌ها بسته‌اند ولی چشم در چشم خانه (حدقه) حرکت می‌کند، حتی با چشم غیر مسلح هم می‌توان دید که چشم فردی که خوابیده حرکت می‌کند. اگر فرد را در این مرحله از خواب بیدار کنیم، به طور عمده گزارش می‌دهد که داشته خواب می‌‌دیده است. این مرحله بیشتر شارژ روانی بدن را در پی دارد. درمرحله دیگر خواب یا NonREM یعنی خوابی که چشم‌ها حرکتی ندارند، فرد کمتر گزارش خواب دیدن را دارد.این مرحله بیشتر شارژ بدنی را بر عهده دارد.
 
کدام خواب مهم‌تر است؟
البته هر دو مهم هستند ولی پژوهش‌هایی که انجام داده‌ایم نشان داده است که محرومیت از خواب REM تاثیرات و پیامدهای ناگوارتری را در پی داشته است.در آزمایشی روی یک استخر آب جزایر کوچکی درست کردیم که روی هر یک گربه‌ای می‌توانست به صورت ایستاده قرار بگیرد ولی جای کافی برای دراز کشیدن نداشت. لازم به یادآوری است که گربه‌ها می‌توانند به صورت ایستاده در خواب NonREM باشند ولی به محض رفتن به خواب REM به آب افتاده و بیدار ‌شدند. در چنین گربه‌های خانگی که از خواب REM محروم شدند به سرعت نشانه‌های بیماری‌های روان تنی، لاغری، بی‌اشتهایی و تحریک‌پذیری غیرعادی ظاهر شد و این گربه‌های دست‌آموز خانگی به گربه‌های وحشی تبدیل شدند.اگر آزمایش ادامه یابد گربه‌ها بر اثر لاغری شدید می‌میرند. در پژوهش‌ دیگری که روی عده‌ای داوطلب انجام شده با محروم ساختن آنها از خواب REM و مقایسه آنها با افراد دیگری که از خواب NonREM محروم می‌شدند نشان داد که در افرادی که از خواب REM محروم شده بودند
به تدریج نشانه‌های بیماری‌های روان ‌تنی همراه با بی‌اشتهایی، تحریک‌پذیری غیرعادی و اختلالات دستگاه گردش خون و گوارش و نشانه‌های اسکیزویید مانند بی‌توجهی به محیط به وجود آمد،
مسلما ادامه آزمایش غیراخلاقی بود!
پس همان ‌طور که می‌بینید حذف یا محرومیت از خواب مخصوصا خواب REM به سرعت اختلالاتی را به وجود می‌آورد و مقاومت کامل در برابر بی‌خوابی کامل، حداکثر 6 روز است! بنابراین مقاومت انسان در برابر بی‌خوابی کمتر از مقاومت در برابر بی‌غذایی است!
 چرا خواب REM این قدر مهم است؟
ببینید؛ در خواب REM ما خواب می‌بینیم و خواب دیدن در روان‌شناسی از اهمیت زیادی برخوردار است. ما معتقدیم که خواب حل تعارض‌های دوران گذشته فرد است.لذا فرد در خواب و با خواب دیدن سعی در تنظیم و تعدیل مسایل فکری، روحی، تعارضات و مشکلات خود دارد. به همین خاطر است که تعبیر خواب در روان‌‌شناسی از اهمیت خاصی برخوردار است. البته تعبیر خواب روان‌شناسی با تعبیر خواب یک معبر خواب‌گذاری، فرق دارد چرا که بعد از خواب‌گذاری قصد پیش‌گویی آینده فرد را از روی خواب او دارد ولی یک روان‌شناس از روی تعبیر خواب به ریشه‌های برخی ناکامی‌ها و تعارض‌های زندگی گذشته فرد پی می‌برد و به عبارتی شخصیت فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد.
 
 بین خواب دیدن زن و مرد هم تفاوتی وجود دارد؟
بله؛ به عنوان مثال، فرض بفرمایید که بین خواب زن‌ها و مردها تفاوت‌هایی وجود دارد؛ مثلا خانم‌ها بیشتر خواب‌های سریالی می‌بینند! حتی در یک شب چند قسمت خواب و یا در چند شب پشت‌سر هم دنباله‌ خواب‌های قبلی خود را بیشتر می‌بینند و البته از این بابت خوشبخت‌ترند چرا که مردها معمولا خواب‌های یک قسمتی می‌بینند و متاسفانه در این خواب‌های کوتاه عمدتا به ناکامی هم می‌رسند و حتی در خواب هم به خواسته خود دست نمی‌یابند!
 
آیا می‌توان ادعا کرد که از روی خواب می‌توانیم به شخصیت افراد پی ببریم؟
البته جواب صریح به این سوال کمی سخت است ولی می‌توان گفت که از روی خواب می‌توان به مشکلات و دغدغه‌هایی که فرد با آنها درگیر بوده است پی برد. بالطبع مشکلات فرد، نوع زندگی، سبک شناختی و شیوه کنار آمدن با مسایل را مشخص می‌کند. مثلا فرض بفرمایید عده‌ای از برخی خواب‌های تکراری گله دارند. احتمالا این افراد تعارض حل نشده‌ای دارند که به کرات در خواب خود را نشان می‌دهدیا افراد افسرده بیشتر خواب مرده، قبرستان، تاریکی و... می‌بینند. برعکس افراد شنگول خواب‌هایی با زمینه‌های جنسی یا شهوانی بیشتر می‌بینند. اگر فردی خواب بسیار در هم بر هم و به هم ریخته‌ای ببیند نشان‌دهنده فکر بسیار به هم ریخته و نامنظم اوست. معمولا وسواسی‌ها خواب را با جزییات ریز می‌بینند و با همان جزییات هم تعریف می‌کنند. پس می‌بینند که تا حدی می‌توان به دنیای درونی فرد پی ببرد.
پس تعبیر خواب روان‌شناسی نباید کار سختی باشد؟
دقیقا بر عکس؛ بسیار سخت است، چرا که کار به همین جا ختم نمی‌شود! مثلا از طرفی برخی خواب‌ها معنای سمبولیک یا نمادین دارند. به عبارتی دیدن یک چیز خاص در خواب می‌تواند معنای چیز دیگری را بدهد. مثلا دیدن برگ درخت یا کاغذ می‌تواند نشانه‌ای از زنانگی تلقی شود.برخی خواب‌ها را هم خیلی ارزشمند تلقی نمی‌کنیم. مثلا فرض کنید خواب‌هایی که با شرایط لحظه‌ای و گذرای فرد در ارتباط است؛ مثلا من مراجعی داشتم که تعریف می‌کرد که خواب می‌دیده در سرمای قطب اسیر است و وقتی با لرز و سرما از خواب می‌پرد متوجه می‌شود که در سرمای زمستان پنجره اتاق بازمانده و سرمای سختی وارد اتاق شده است. مسلما این خواب‌ها خیلی ارزش تفسیری ندارند.
چرا در زمان‌های معینی بیداریم و در زمان‌های دیگر، خواب؟
مدلی تحت عنوان مدل پردازش متضاد خواب و بیداری این پدیده را توضیح می‌دهد. مطابق این مدل دو فرآیند متضاد در مغز بر تمایل آن برای به خواب رفتن یا بیدار ماندن زمان می‌رانند.
این دو فرآیند عبارت‌اند از سایق اعتدالی خواب (حالت‌هایی که در جاندار وجود دارد و جاندار را به طرف آن سوق می‌دهد مانند سایق تشنگی) و فرآیند بیدار باش ساعت‌مدار.
سایق (سوق‌دهنده) اعتدالی خواب فرآیندی شناختی است که می‌کوشد مقدار خواب لازم برای داشتن سطح پایداری از بیدار باش در طول روز را تامین کند. این سایق در تمام طول شب فعال است ولی در طول روز هم عمل می‌کند. در سراسر روز نیاز به خوابیدن دم به دم شکل می‌گیرد. اگر شب قبل خیلی کم خوابیده باشیم، در طول روز تمایل قابل‌توجهی برای به خواب رفتن خواهیم داشت.

فرآیند بیدار باش ساعت مدار فرآیندی
در مغز است که باعث می‌شود هر روز در زمان معینی از خواب بیدار شویم. این فرآیند تحت کنترل ساعت زیستی است و چرخه‌های شبانه‌روزی 24 ساعته را در کنترل دارد. از تعامل این دو فرآیند متضاد چرخه روزانه خواب و بیداری ما به وجود می‌آید. خواب یا بیدار بودن ما در هر لحظه به قدرت این دو فرآیند نسبت به هم بستگی دارد. در طول روز فرآیند بیدار باش ساعت مدار معمولا بر سایق خواب غلبه دارد ولی از سرشب به بعد با بیشتر شدن قدرت عزم خوابیدن، گوش به زنگی و بیدار باش ما رو به کاهش می‌گذارد. در اواخر شب ساعت زیستی ما را به خواب دعوت می‌کند.
 آیا می‌توانیم محتوای رویاهای خودمان را کنترل کنیم؟
روان‌شناسان نشان داده‌اند که امکان کنترل محتوای رویا تا حدودی وجود دارد. به این صورت که محیط آنها را عوض می‌کردند یا به افراد، پیش از خواب القاهایی می‌کردند و بعد محتوای رویاهایی را که در پی آن به وجود می‌آمد، تحلیل می‌کردند.
در یک مطالعه، پژوهشگران تاثیر زدن عینکی با شیشه‌های قرمز به مدت چند ساعت پیش از خواب را آزمایش کردند. گرچه پژوهشگران هیچ گونه القای واقعی صورت نداده بودند و شرکت‌کنندگان نیز هدف آزمایش را نمی‌دانستند، گزارش بسیاری از شرکت‌کنندگان حاکی از آن بود که محتوای دیداری رویای‌شان ته رنگ قرمزی داشت.
آزمایش هم در مورد تاثیر تلقین آشکار پیش از رویا انجام شد: از شرکت‌کنندگان خواستند تا سعی کنند در مورد آن ویژگی شخصیتی که دوست دارند از آن آنها باشد، رویایی ببینند. بیشتر آنها لااقل یک رویا دیده بودند که می‌شد صفت محبوب‌شان را در آن تشخیص داد. با وجود این یافته‌ها در بیشتر مطالعات شواهد چندانی دال بر اینکه محتوای رویا را بتوان واقعا کنترل کرد، به چشم نمی‌خورد.
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 12 PM  توسط پگاه  | 

: پيشنهاد هشت كارشناس براي پيشگيري از سرطان ::
 |

   1. چاي سبز بنوشيد Woon Puay Koh

  «سرطان پستان شايع‌ترين سرطان در ميان زنان سنگاپور است. من مي‌كوشم با نوشيدن چاي سبز بيش‌تر و فراورده‌هاي سويا خطر دچارشدن به اين سرطان را كاهش بدهم. هم‌چنين، پنير سويا را با ماهي بخارپز مي‌كنم زيرا اسيد چرب‌هاي اومگا-3 در كاهش خطر دچار شدن به سرطان پستان نقش دارند. سرانجام، مي‌كوشم كمبود خوابم را جيران كنم. اگر يافته‌هاي جديد ما درست باشد، خوابيدن نيز ممكن است خطر دچار شدن به سرطان پستان را كاهش دهد.»

  وون پاي كه، از دانشگاه ملي سنگاپور

 

  2. آسپرين بخوريد Robert Weinberg

  «من هر روز صبح آسپرين كودك مي‌خورم. زياد سبزي و ميوه مي‌خورم. خيلي به خودم سخت مي‌گيرم، اما هنوز نتوانسته‌ام وزنم را آن‌چنان كه بايد پايين نگه دارم. كارشناسان مي‌گويند چاقي پس از سيگار دومين عامل خطرساز مهم براي سرطان‌هاي مرگبار است. من فريفته‌ي اين جمله‌ي قديمي شده‌ام كه مي‌گويد ما هر آنچه هستيم كه مي‌خوريم. هنوز يك نوبت ديگر براي پرتاب تاس داريم، دست كم مي‌توانيم زمين بازي را به سود خودمان كج كنيم.»

  رابرت وينبرگ، بنياد پژوهش‌هاي زيست‌پزشكي ماساچوست

 

  3. آزمايش بدهيد Ray Dubois

  «من اندكي آسپرين مي‌خورم. اين دارو خطر سرطان روده‌ي بزرگ را 40 تا 50 درصد كاهش مي‌دهد. هم‌چنين، همه‌ي آزمون‌هاي غربال‌گري را انجام مي‌دهم. بدبختانه، شمار كمي از مردم مي‌توانند از اين آزمايش‌هاي آگاهي دهنده بهره‌مند شوند. بنابراين، بايد در پي راه‌هايي باشيم كه هزينه‌ي برخي از اين آزمايش‌ها را كاهش دهيم.»

  ري دوبيوس، از مركز سرطان اندرسن در تگزاس

 

  4. سبزي و ميوه بخوريد Funmi Olopade

  «من در نيجريه بزرگ شده‌ام و رفتارهايي در من پرورش يافته است كه هنوز هم احساس تندرستي خوبي به من مي‌دهد. ما بسيار ميوه و سبزي مي‌خوريم و گوشت قرمز كم‌تر مي‌خوريم. ما همواره پر جنب و جوش هستيم. اكنون كه در كشور پيشرفته‌تري هستم، ورزش مي‌كنم، اما هر از گاهي. با وجود آن‌چه از آفريقا به ارث برده‌ام از آفتاب گرفتن بيش از اندازه پرهيز مي‌كنم.»

  فومي الوپيد، مدير درمانگاه سرطان دانشگاه شيكاگو

 

  5. وزن خود را پايين نگه داريد Tim Key

  «من هرگز سيگار نكشيده‌ام. وزن زيادي ندارم. از آفتاب‌سوز كردن پوستم پرهيز مي‌كنم و زياد الكل نمي‌نوشم. هر روز پياده‌روي دارم. بيش از 30 سال است كه گياه‌خوارم زيرا كشتن جانوران را دوست ندارم. اما اين كه اين‌ها در كاهش خطر دچار شدن به سرطان سودمند است يا نه بايد در آينده ديد.»

  تيم كي، از پژوهشگاه سرطان دانشگاه آكسفورد

 

  6. برنامه‌ي غذايي متعادل داشته باشيد Kay-Tee Khaw

  «مواد غذايي گوناگوني هست كه گمان مي‌رود از ما در برابر سرطان پشتيباني مي‌كنند. ويتامين دي، سلنيوم، كاروتن و ديگر آنتي‌اكسيدان‌ها و برخي اسيدهاي چرب. با اين همه، من از هيچ مكمل غذايي نمي‌خورم زيرا به مدرك محكمي براي سودمند بودن اين مواد دست نيافته‌ام. آن‌چه يافته‌ام از برنامه‌ي غذايي گوناگون و متعادل مي‌گويد كه اين مواد در آن‌ها يافت مي‌شود.»

  كاي تي خاو، از دانشگاه كمبريج

 

  7. پدر و مادر خود را به‌دقت برگزينيد Iain McNeish

  «من سيگار نمي‌كشم و اين بهترين كاري است كه هر كسي براي جلوگيري از سرطان مي‌تواند انجام دهد. من يك مرد اسكاتلندي با پوست سفيد روشن هستم. از اين رو هرچه بتوانم از آفتاب پرهيز مي‌كنم و كرم ضدآفتاب به پوستم مي‌مالم تا از سرطان پوست جلوگيري شود. نكته‌ي ديگر اين كه پدر و مادرتان را به دقت برگزينيد تا از به ارث بردن برخي سرطان‌ها جلوگيري شود. اما اين كار اندكي دشوار است!»

  يان مكنيش، از آموزشگاه پزشكي لندن 

 

  8. نيك‌ انديش باشيدDavid Lane

  «سفارش مي‌كنم سيگار نكشيد، سبزي و ميوه بخوريد، با پزشكان دوست شويد و پيوسته آزمايش بدهيد. هم‌چنين، به كوهنوردي بپردازيد، شاد و شنگول باشيد و همواره به چيزهاي خوب بينديشيد.»

  ديويد لين، از دانشگاه ديوندي انگلستان

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 12 PM  توسط پگاه  | 

15 راه برای خوش هیكل شدن

15 راه برای خوش هیكل شدن

قدیم‌ ها، چاق بودن و شكم بزرگ داشتن نشانه ‌ای بود از اعیان و اشراف بودن. اما این روزها دیگر كسی اضافه وزن را دوست ندارد

قدیم‌ ها، چاق بودن و شكم بزرگ داشتن نشانه ‌ای بود از اعیان و اشراف بودن. اما این روزها دیگر كسی اضافه وزن را دوست ندارد و بیشتر آدم‌ ها ترجیح می‌ دهند این جمله را از دیگران بشنوند كه: " خوش به حال ‌ات، چه هیكل خوبی داری! " خوش ‌هیكل بودن این روزها مترادف شده است با باریك ‌اندام بودن و شكمی برآمده نداشتن.

این مطلب از هفته نامه سلامت، شما را با 15 تمرین ورزشی آشنا می ‌كند كه انجام روزانه ی آن ها می ‌تواند شما را به همین معنا خوش ‌هیكل‌ تر كند.
 

1- روی یك صندلی دسته‌ دار بنشینید.
ساعد دست ‌های تان را روی دسته صندلی بگذارید. ران ‌های ‌تان را به هم بچسبانید و سعی كنید پاهای ‌تان را حداقل 6 سانتی‌ متر از سطح زمین بالاتر بیاورید.
10 ثانیه در این وضعیت بمانید و دوباره به حالت اول برگردید.
شما باید این حركت را از 5 مرتبه در روز شروع كنید و كم‌ كم به 20 مرتبه در روز برسانید.

2- روی یك بالش به پشت دراز بكشید.
دستان خود را در امتداد بدن‌ تان قرار دهید و پاهای ‌تان را به هم بچسبانید. حالا سعی كنید كه بدون استفاده از دست، پاهای تان را 15 تا 20 سانتی ‌متر بالا بیاورید و حداقل 5 ثانیه در این وضعیت بمانید. این حركت هم می ‌تواند از 5 مرتبه در روز شروع ‌شود و به 20 تا 25 مرتبه هم برسد.

3- وقتی پیاده‌ روی می ‌كنید، هنگام راه رفتن بدن خودتان را به سمت چپ و راست متمایل كنید.
با این كار، هم شكم‌ تان آب می ‌شود و هم پهلوهای‌ تان.

4- از حلقه‌ های ورزشی برای كوچك شدن شكم ‌تان استفاده كنید.
شما می ‌توانید در ابتدای كار، تنها روزی 2 دقیقه یا 50 بار حلقه بزنید و به مرور زمان حلقه زدن را تا 30 دقیقه هم ادامه دهید.

5- دراز و نشست یكی از موثرترین و ساده ‌ترین ورزش‌ هایی است كه می ‌تواند شكم را كوچك كند.
پس به پشت روی زمین دراز بكشید. دست‌ های‌ تان را پشت گردن خود گره بزنید و هر چند بار كه می‌ توانید حركت دراز و نشست را تكرار كنید و در روزهای بعد، دفعات تكرار حركت را افزایش دهید.

6- هنگام پیاده ‌روی، ضربه‌ های سبك و آرامی را با انگشتان دست به شكم ‌تان وارد كنید.
این جوری تحرك ماهیچه‌ های شكم خود را افزایش می ‌دهید و باعث می ‌شوید كه آن ها چربی بیشتری بسوزانند.

7- به پشت دراز بكشید.
یك بالش كوچك زیر پاشنه پاهای‌ تان قرار دهید و دست‌ های‌ تان را در راستای پهلو‌های ‌تان روی زمین بگذارید. دو دمبل نیم تا دو كیلویی در دست بگیرید و سپس دست‌ های تان را به صورت صاف 10 سانتی ‌متر از سطح زمین بالا بیاورید. 10 ثانیه در این حالت بمانید، 5 ثانیه استراحت كنید و این حركت را حداقل 7 بار در روز انجام دهید.

8- همان‌ طور كه نشسته ‌اید و مشغول كارهای روزمره ‌تان(مثلا تماشای تلویزیون) هستید، با كف دست خیلی آهسته به شكم خود ضربه بزنید.

9 - طناب زدن هم برای كوچك كردن شكم بسیار مفید است، به شرطی كه شما حداقل روزی 50 مرتبه طناب بزنید.

10- زیاد یك جا ننشینید. نشستن طولانی ‌مدت باعث چاق شدن افراد می ‌شود و این چاقی ‌ها هم بیشتر در ناحیه ران پا و شكم رخ می ‌دهد. شاید به همین خاطر باشد كه بیشتر رانندگان شكم بزرگی دارند.

11- سر پا بایستید. دو دمبل نیم تا دو كیلویی دست ‌تان بگیرید و دست ‌های‌ تان را به حالت عمود با بدن ‌تان قرار دهید. حدود 20 ثانیه در این حالت بمانید و بعد از 10 ثانیه استراحت این حركت را دوباره انجام دهید. برای هر چه زودتر آب شدن شكم‌ تان باید این حركت را حداقل روزی 15 مرتبه انجام دهید و به مرور آن را به 30 مرتبه در روز هم برسانید.

12- در طول روز شكم‌ بندهای سفت و محكم را دور شكم خود ببندید.

13- سر پا بایستید. دست ‌های‌ تان را كاملا از هم باز كنید و یك پای ‌تان را از روی زمین بردارید و بدن ‌تان را به سمت جلو و پای بلند شده ‌تان را به سمت عقب متمایل كنید. چند ثانیه در این وضعیت بمانید و در هر مرتبه تكرار، پای بلند شده‌ تان را جا به‌ جا كنید.

14- به پشت دراز بكشید.
دستان خود را پشت سرتان قلاب كنید و كمی سر و شانه‌ های ‌تان را به سمت جلو متمایل كنید.
این حركات را در حالی انجام دهید كه پاهای ‌تان به صورت عمود با بدن‌ تان قرار دارند.

15- به پشت دراز بكشید.
زانوهای ‌تان را كمی خم كنید.
دست‌ های‌ تان را پشت گردن ‌تان قلاب كنید و سر و شانه‌ های‌ تان را تا وسط كمر به سمت جلو متمایل كنید.
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11 AM  توسط پگاه  | 

نسخه 20 بیماری همینجاست! نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
 
 

همه ما در موردخواص عسل و دارچين و تاثير معجزه‌ آساي آنها بر درمان بيماري‌ها، اطلاعاتي داريم اما شايد تا كنون كمتر كسي به تركيب اين ۲ اكسير جادويي با يكديگر براي درمان بيماري‌ها توجه كرده باشد. مخلوط عسل و دارچین درمان کننده بسیاری از بیماریها در زمان قدیم و حال می باشد. امروزه دانشمندان بر این عقیده هستند که عسل باوجودیکه شیرین است، اما اگر در مقدار معین مصرف شود حتی برای بیماران دیابتی هم مضر نمی باشد...


عسل واژه ای عربی است که در فارسی به آن «انگبین» می گویند . گذشتگان آن را مظهر پاکی و خلوص و نشانه قدرت می دانستند و در یونان و روم باستان مظهر برکت، عشق و زیبایی بود و مالیات خود را براساس آن می پرداختند. زنبور برای تهیه عسل، شهد گل های مختلف را جمع آوری می کند. جالب است بدانید برای تولید هر کیلوگرم عسل، زنبور باید 2 میلیون بار روی گل ها بنشیند و شهد آن ها را جمع آوری کند. بنابراین تهیه عسل کار بسیار دشواری است و هر زنبور عسل در طول عمر 6 تا 8 هفته ای خود تنها یک قاشق مرباخوری از آن را تهیه می کند.

 در کندوی زنبور نوعی عسل هم برای تغذیه ملکه تهیه می شود که «اکسیر طول عمر» نامیده می شود. از آن جا که عسل از شهد گل های مختلف تهیه می شود رنگ آن بستگی به گیاهی دارد که زنبور از آن تغذیه کرده است گذشته از آن شرایط آب و هوایی و جغرافیایی نیز در رنگ و بوی عسل تاثیر دارد. عسل با وجود شیرین بودن اگر به مقدار معینی مصرف شود، برای هر نوع بیماری از جمله دیابت موثر است.
بی دلیل نیست  که امام صادق (ع)  درباره خاصیت عسل فرموده اند : مردم چون مکیدن و خوردن عسل دارویی نخواهند یافت!

و اما دارچین  كه خواص دارويي ضد نفخ، ضد اسپاسم، ضد عفوني كننده و ضد ويروس دارد. از دارچين به عنوان ادويه و معطر كننده در فرآورده هاى غذايى و دارويى استفاده مى شود. علاوه بر آن دارچين را در درمان بى اشتهايى، سوءهاضمه، نفخ، تهوع و اسهال كودكان استفاده مى كنند.

 گياه دارچين به علت داشتن اسانس و تانن، محرک و قابض نيز مي‌باشد و به عنوان تقويت کننده اعمال هضم و جريان گردش خون هم به کار مي‌رود.از آن براي رفع سوءهاضمه، بويژه در مواردي که با نفخ همراه باشد، به عنوان بادشکن استفاده مي‌شود. همچنين به علت داشتن تانن در رفع اسهال، ضعف عمومي بدن و انعقاد خون مصرف مي‌شود.فایده دارویی عسل و دارچین:

 ١ ) درمان بیماری قلبی: مخلوطی از عسل و پودر دارچین را تهیه کنید و به جای مربا روی نان قرار دهید و به طور منظم در وعده صبحانه صرف کنید. این روش در کاهش کلسترول، جلوگیری از بروز حمله قلبی، تنفس راحت و تقویت ضربان قلب موثر است. بیماران مبتلا به حمله قلبی نیز با مصرف روزانه این مخلوط از حمله قلبی بعدی درامان خواهند بود. بررسی روی سالمندان در آمریکا و کانادا نشان داده است، با بالا رفتن سن شاهرگ های حیاتی و سیاهرگ ها خاصیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد. عسل و دارچین به شاهرگ ها و سیاهرگ ها قدرتی تازه می بخشد.

Image
مخلوط عسل و دارچین درمان کننده بسیاری از بیماریها در زمان قدیم و حال می باشد.
٢ ) از بین بردن اثر خارش نیش های حشرات: مخلوطی از یک سهم عسل، ٢ سهم آب ولرم و یک قاشق چای خوری پودر دارچین را روی قسمتی از بدن که احساس خارش می کنید، قرار دهید خارش و درد در عرض یک یا ٢ دقیقه فروکش خواهد کرد.

 

٣ ) درمان التهاب مفصل(آرتریت) : روزانه، یک وعده صبح و یک وعده شب، مخلوطی از یک فنجان آب گرم، ٢ قاشق چای خوری عسل و یک قاشق چای خوری پودر دارچین مصرف شود. این مخلوط معجزه گر در صورت مصرف به طور منظم آرتریت های مزمن را نیز درمان می کند. بررسی های اخیر روی ٢٠٠ بیماری که قبل از صرف صبحانه از این مخلوط استفاده کردند نشان داد، ٧٣ نفر از آنان در عرض یک هفته کاملا از درد رهایی پیدا کردند و پس از یک ماه بیشتر افرادی که قادر به راه رفتن یا حرکت نبودند، بدون احساس هیچ دردی توانایی راه رفتن و تحرک خود را به دست آوردند.

 

٤ ) جلوگیری از ریزش مو: قبل از دوش گرفتن مخلوطی از مقداری روغن زیتون داغ، یک قاشق چای خوری عسل و یک قاشق پودر دارچین را به مدت ٥ تا ١٥ دقیقه روی سر قرار دهید و سپس آن را بشویید.

 

٥ ) از بین بردن عفونت مثانه: ٢ قاشق غذاخوری عسل به همراه یک قاشق چای خوری پودر دارچین را با مقداری آب ولرم حل کنید و آن را بنوشید. این روش باعث می شود که میکروب های مثانه از بین برود.

 

٦ ) درمان درد دندان: مخلوطی از یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٥ قاشق چای خوری عسل تهیه کنید و روی دندان خراب بمالید. این عمل را ٣ بار در روز تکرار کنید تا درد تسکین یابد.

 

٧ ) کاهش کلسترول: ٢ قاشق غذاخوری عسل را با ٣ قاشق چای خوری پودر دارچین در یک لیوان چای حل کنید و بنوشید. این کار میزان کلسترول خون را طی ٢ ساعت به ١٠ درصد کاهش می دهد.

Image
عسل با وجود شیرین بودن اگر به مقدار معینی مصرف شود، برای هر نوع بیماری از جمله دیابت موثر است.
٨ ) درمان سرماخوردگی: به مدت ٣ روز از مخلوط یک قاشق غذاخوری عسل با یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین استفاده کنید. این روش برای درمان سرفه مزمن و سرماخوردگی و سینوزیت به کار می رود.

 

٩ ) درمان ناباروری: برای برطرف کردن این مشکل، به مردان توصیه می شود ٢ قاشق غذاخوری عسل را قبل از خواب میل کنند. در کشورهای چین، ژاپن و خاوردور که با مشکل ناباروری مواجه اند، در طول روز مخلوطی از مقداری پودر دارچین و یک دوم قاشق چای خوری عسل را به طور مرتب روی لثه و داخل دهان خود قرار می دهند تا مخلوط حاصل از طریق بزاق وارد بدن شود. زوجی که مدت ١٤ سال بچه دار نمی شدند با شروع مصرف عسل و دارچین پس از مدت کوتاهی صاحب دوقلو شدند.

 

١٠ ) درد معده: مصرف عسل و پودر دارچین علاوه بر درمان درد و نفخ معده، زخم معده را نیز درمان می کند.

 

١١ ) تقویت سیستم ایمنی: استفاده روزانه از عسل و پودر دارچین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و بدن را از حمله باکتری و ویروس محافظت می کند. دانشمندان دریافتند که عسل دارای مقدار زیادی ویتامین و آهن است. مصرف مداوم عسل گلبول های سفید خون را تقویت می کند تا بتواند با باکتری ها و بیماری های ویروسی مقابله کند.

 

١٢ ) برطرف کردن سوء هاضمه: قبل از هر وعده غذا، پودر دارچین را روی ٢ قاشق غذاخوری عسل بریزید و میل کنید تا از ترشح اضافی اسید معده رهایی پیدا کنید زیرا این مخلوط غذاهای سنگین را به راحتی هضم می کند.


١٣ ) جلوگیری از آنفلوآنزا: دانشمندی در اسپانیا ثابت کرده که مخلوط عسل و دارچین دارای مواد مفید طبیعی است که از میکروب های آنفلوآنزا و سرماخوردگی جلوگیری به عمل می آورد

 

١٤ ) افزایش طول عمر: مصرف دائم و مرتب عسل و پودر دارچین مانع پیری زودرس می شود. مخلوطی از ٤ قاشق چای خوری عسل، یک قاشق چای خوری پودر دارچین و ٣ فنجان آب گرم را با هم بجوشانید. سپس مخلوط به دست آمده را ٣ الی ٤ بار در روز به مقدار یک چهارم فنجان میل کنید. این مخلوط علاوه بر طراوت بخشیدن و نرم نگه داشتن پوست از پیری زودرس نیز جلوگیری می کند.

 

١٥) برطرف کردن جوش صورت: قبل از خواب مخلوط ٣ قاشق غذاخوری عسل و ١ قاشق چای خوری دارچین را روی جوش ها قرار دهید و روز بعد با آب ولرم بشویید. تکرار روزانه این کار به مدت ٢ هفته، جوش ها را از بین می برد.

 

١٦ ) درمان عفونت های پوستی: قرار دادن مخلوطی به مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین روی قسمت های مختلف پوست، عفونت های پوستی و اگزما را نیز درمان می کند.

 

١٧ ) درمان سرطان: تحقیقات جدید انجام گرفته در ژاپن و استرالیا نشان داده، سرطان های پیشرفته معده و استخوان به طور موفقیت آمیزی درمان شده است. بیماران مبتلا به این سرطان ها ٣ بار در روز و به مدت ٣ ماه یک قاشق غذاخوری عسل و یک قاشق چای خوری دارچین را مخلوط و مصرف می کنند.

 

١٨ ) از بین بردن خستگی مفرط: مصرف نصف قاشق غذاخوری عسل و مقداری پودر دارچین در یک لیوان آب اول صبح و بعد از ظهر که بدن با افت نشاط روبه رو است طی یک هفته نیروی حیاتی بدن را افزایش می دهد.

 

١٩ ) از بین بردن بوی بد دهان: شما می توانید پس از بیدار شدن از خواب با محلولی از یک قاشق چای خوری عسل، مقداری پودر دارچین و آب گرم غرغره کنید تا در طول روز مشکل بوی بد دهان را نداشته باشید.

 

٢٠ ) مشکل شنوایی: مصرف روزانه مقدار مساوی از عسل و پودر دارچین در صبح و شب مشکل شنوایی را برطرف می کند.

 

شایان ذکر است، عسل مورد مصرف باید خام و پاستوریزه نشده باشد. زیرا که آنزیم های لازم به هنگام عمل پاستوریزه به علت حرارت دیدن از بین می رود.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11 AM  توسط پگاه  | 

ماءالشعير شکم می آورد , نمی آورد ! نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
  نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
 
 

گرچه آب بهترين و سالم‌ترين نوشيدني است، اما خيلي‌ها در روزهاي گرم براي خنک شدن يا براي رفع عطش اقدام به خريد و مصرف انواع نوشابه‌ها و مخصوصا ماءالشعير مي‌کنند و آن را به آب ترجيح مي‌دهند, گذشته از مصرف اين قبيل مايعات در مواقعي که بيرون از منزل هستيم، بعضي افراد عادت کرده‌اند از ماءالشعير به جاي آب بعد از هر وعده غذايي استفاده کنند...

 

پس از مدتي اين گروه متوجه مي‌شوند که دچار اضافه وزن شده‌اند و شکم آورده‌اند.

ماءالشعیر یکی از نوشیدنی های بسیار قدیمی است که طبق نوشته های زیادی قدمت آن به مصر باستان میرسد و البته تحقیقات جدید نشان داده که این نوشیدنی اولین بار در گودین تپه واقع در رشته کوه زاگرس تولید میشده ، این نوشیدنی امروزه در سرتاسر دنیا در نوعهای مختلف مصرف میشود.

خواص ماءالشعیر
به طور گذرا قابل ذکر است که ماءالشعیر دارای خواصی مانند اشتها آور بودن ، افزایش مقاومت بدن در مقابل انواع سرطانها و سکته های قلبی و مغزی ، افزایش نشاط و شادابی دستگاه عصبی ، رفع خستگی و افسردگی ، کمک به فعالیت بیشتر کلیه ها ، تقویت مو و جلوگیری از ریزش آن میباشد که ذکر همین ها مشخص میکند که ما با چه ماده غذایی ارزشمندی روبه رو هستیم.

اين نوشيدني داراي تيامين، ريبوفلاوين، نياسين، ويتامين B6، اسيد پانتوتنيك (B5)، بيوتين، اسيد فوليك، ويتامين B12 و ويتامين C است.

نکته جالب اینکه, ته مزه تلخ ماءالشعير مربوط به رازك است. رازک تنها ماده‌اي است كه به عنوان افزودني در ماءالشعير استفاده مي‌شود, كه خواص طبي زيادي هم دارد. از آن جمله مي‌توان به دافع سنگ كليه، مدر بودن، ضدعفوني كننده دستگاه گوارش و ضدعفوني كننده دستگاه تنفس اشاره كرد.

ماءالشعیر به جای آب
اما برگردیم سر موضوع اصلی یعنی شکم! بهتر است بدانيد که برخلاف آنچه اغلب مردم مي‌گويند، ماءالشعير باعث شکم آوردن آنها نمي‌شود. آنچه موجب جمع شدن اين بافت چربي در بدن آنها شده است دريافت کالري مازاد بر نياز آنهاست.
ماءالشعير کالري قابل‌توجهي دارد، هر چند که اين ميزان کالري از انواع ديگر نوشابه‌هاي کولادار کمتر است ولي ناچيز هم نيست.

وقتي شما از ماءالشعير به جاي آب استفاده مي‌کنيد، درواقع در حال رساندن کالري به بدنتان هستيد. اين کالري‌هاي اضافه بر نياز بدن که به‌صورت چربي ذخيره مي‌شوند، در آقايان در اطراف شکم جمع مي‌شود و در خانم‌ها در اطراف باسن و ران‌ها (و البته پس از شروع دوره يائسگي، در اطراف شکم.)

اگر از هر منبعي بيش از انرژي مورد نياز بدن‌تان کالري دريافت کنيد، تعادل ساده انرژي دريافتي و مصرفي بدن به هم مي‌خورد و مازاد اين کالري به صورت بافت چربي در بدن شما ذخيره مي‌شود.

با مصرف ماءالشعير روزانه حدود 120 تا 150 کيلوکالري اضافه بر آنچه مي‌خوريد دريافت مي‌کنيد، حالا محاسبه کنيد اين کالري اضافه در ماه معادل چه عددي خواهد شد؟ بله، درست حدس زديد! مي‌شود معادل يک کيلو چربي؛ که مي‌تواند در ناحيه شکم شما که خودتان را به اين نوشيدني عادت داده‌ايد، جمع شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11 AM  توسط پگاه  | 

زهرماری به اسم کولا! و بررسی مضرات و فواید آن! نسخه PDF چاپ ارسال به دوست
 

120 سال پیش، وقتی دکتر جان پمبرتون در آزمایشگاه کوچکش در آتلانتا با ترکیب چند ماده، معجون جدیدی را اختراع کرد و آن را به نام کوکاکولا به دنیا معرفی نمود، هیچ گاه فکر نمی‌کرد که این نوشیدنی و انواع مشابه آن روزی چنان مرزهای دنیا را درنوردد که در هر گوشه‌ای از جهان، جزء ثابتی از سفره غذای بعضی ها باشد. پس از خوردن یک قوطی نوشابه,۱۰دقیقه بعد:۱۰ قاشق چای خوری شکر وارد بدنتان می شود. می دانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شوید؟...


مطمئناً شما هم در اینکه مصرف انواع کولاها عوارض سوئی بر بدن دارد، شکی ندارید ولی اغلب، این طعم مطبوع نوشابه است که بر ترس از بروز عوارض غلبه می‌کند. این مطلب هم قصد ندارد شما را به طور کلی از چنین لذتی(!) محروم کند، ولی اگر شما جزو افرادی هستید که به طور مداوم نوشابه مصرف می‌کنید، بد نیست با چند تحقیق کاملاً علمی‌در مورد مصرف مداوم و طولانی مدت نوشابه آشنا شوید. [hamshahrionline]

۱۰دقیقه بعد: ۱۰ قاشق چای خوری شکر وارد بدنتان می شود. می دانید چرا با وجود خوردن این حجم شکر دچار استفراغ نمی شوید؟ چون اسید فسفریک، طعم آن را کمی می گیرد و شیرینی اش را خنثی می کند.

۲۰ دقیقه بعد: قند خونتان بالا می رود و منجر به ترشح ناگهانی و یک جای انسولین می شود. کبدتان شروع می کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.

۴۰ دقیقه بعد: حالا دیگر جذب کافئین کامل شده؛ مردمک های چشمتان گشاد می شود، فشار خونتان بالا می رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می کند. گیرنده های آدنوزین مغز حالا بلوک می شوند تا از احساس خواب آلودگی جلوگیری کنند.

۴۵ دقیقه بعد: ترشح دوپامین افزایش پیدا می کند و مراکز خاصی در مغز، که حالت سرخوشی ایجاد می کنندتحریک می شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین منجر به ایجاد سرخوشی می شود.

۶۰ دقیقه بعد: اسید فسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می چسبد,متابولیسم بدن افزایش پیدا می کند. میزان بالای قند خون و شیرین کننده های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می شوند.

مدتی بعد: کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و رویی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت ها نیز از دست می رود.

مدتی بعدتر: کم کم آن غوغایی که در بدن تان ایجاد شده بود فروکش می کند و نوبت به افت قند می رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک پذیر می‌شوید یا خیلی کرخت و بیحال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده اید؛ آبی که میشد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدنتان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین میرود و شما هوس یک نوشابه دیگر میکنید.  [سایت پزشکان بدون مرز]

مضرات نوشابه های رژیمی

ورود و عرضه انواع نوشابه‌های رژیمی ‌و بدون قند، معدود افرادی هم که از ترس جانشان از خیر مصرف نوشابه گذشته بودند، دوباره به سمت این نوشیدنی جادویی جذب شده‌اند!

در نوشابه های رژیمی به جای شکر از شیرین کننده های مصنوعی عمدتاً آسپارتام استفاده میکنند که خود این ماده، اشتها آور است و می تواند باعث سردرد، سرگیجه و کاهش حافظه شود.

مصرف بیش از اندازه آسپارتام خالی از عارضه نیست. تومور مغزی، نقص عضو جنین و بروز حمله های صرع بعضی از این عوارض هستند.

 آسپارتام حاوی ۱۰ ٪ الکل متیلیک (الکل چوب) است که پس از ورود به بدن آسپارتام به متانول (الکل چوب) تجزیه می شود و متانول نیز در بدن به فرمالدئید تبدیل می شود. طبق تحقیقات بلعیدن مقادیر کم آسپارتام منجر به تجمع مقدار زیادی فرمالدئید در کبد، کلیه، مغز و برخی بافت ها می شود که در درازمدت باعث تاثیرات بدی در سیستم عصبی و دستگاه ایمنی می شود و ممکن است منجر به مشکلات ژنتیکی نیز شود.

البته متانول در آبمیوه ها نیز موجود است اما به دلیل وجود اتانول و مواد شیمیایی بازدارنده به فرمالدئید تبدیل نمی شود.

مصرف مداوم نوشابه به علت بالا بودن اسید فسفریک آن باعث پوکی استخوان و پوسیدگی دندان‌ها میشود. همچنین خوردن نوشابه باعث چاقی و افزایش وزن میشود. همچنین باعث تولید انسولین زیاد در بدن میگردد. که فرد را یک قدم برای ابتلا به دیابت نزدیک میکند. قند موجود در یک بطری نوشابه گازدار برابر با دو بسته شکلات است.

جهت اطلاع شما!

* سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار در ایران ۴۲ لیتر است. با مقایسه این آمار با آمار دیگر کشورهای جهان به این نتیجه وحشتناک می‌رسیم که ما در سرانه مصرف نوشابه‌های گازدار مقام اول را در جهان پیدا کرده‌ایم.

* برای اینکه بیشتر وحشت کنید، بد نیست بدانید که:

میانگین مصرف نوشابه‌های گازدار در دنیا برای هر فرد ۱۰ لیتر است.

در بیست سال اخیر، مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور، نزدیک به ۱۵ درصد رشد داشته است.

طی این بیست سال، مصرف شیر و لبنیات، تنها حدود یک دهم درصد رشد کرده است.

سرانه مصرف لبنیات در ایران کمتر از یک سوم استاندارد جهانی است.

طبق آمار، ۹۰ درصد کودکان ۲۴ ماهه تا ۱۲ ساله کشورمان، روزانه حداقل یک بار پفک و نوشابه مصرف کرده‌اند.

۲۵ درصد از کودکان ایرانی به نوعی با سوءتغذیه دست به گریبانند.

 

یک سوم از مرگ‌ومیرهای کشور به علت بیماری‌های قلبی – عروقی است که یکی از عوامل اصلی بروز آن، تغذیه غلط است.

* تحقیقات حاکی از آن است زنان بارداری که نوشابه‌های گازدار یا غیر گازدار با شیرین‌کننده‌های مصنوعی مصرف می‌کنند احتمال خطر زایمان زودرس در آنان افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات صورت گرفته، میان نوشابه‌های گازدار و دارای شیرین‌کننده‌های مصنوعی و خطر زایمان زودرس ارتباط مثبتی یافتند ولی در این میان، نوشیدنی‌هایی که با شکر شیرین شده‌اند، این خطر را به همراه ندارند.

* محققان می‌گویند مصرف نوشابه‌های قندی بیش از دوبار در هفته می‌تواند احتمال افزایش به سرطان لوزالمعده را افزایش می‌دهد. میزان بالای شکر این نوشیدنی‌ها میزان انسلین را افزایش می‌دهد و همین امر می‌تواند سلول‌های سرطان لوزالمعده را افزایش دهد.

* ماده موثر کوکاکولا اسید فسفریک با PH تقریبی 3 است. اسید فسفریک ناخن را در مدت حدود ۴ روز حل می‌کند. همچنین کلسیم را از استخوانها می‌زداید و عامل اصلی افزایش روز‌آفزون پوکی استخوان است.

* اگر تکه‌ای از گوشت گاو را در یک کاسه کوکاکولا قراردهید، پس از دو روز ناپدید می‌شود.

* نوشابه برای دندان شیری بسیار خورنده‌است. بگونه‌ای که دندان کودک در یک ظرف نوشابه حل می‌شود. برای دندانهای دائمی نیز قرار دادن آن به  مدت 25 ساعت در یک بطری کوکاکولا باعث می‌شود مینای دندان تا عمق 92 میکرومتر (یعنی 92 هزارم متر) تخریب شود. این میزان برای کوکاکولای رژیمی‌61میکرومتر بود.

البته این پژوهش اعتراض شرکت‌های نوشابه‌سازی را به دنبال داشته که معتقدند نوشیدن نوشابه با قرار دادن دندان در نوشابه خیلی فرق دارد!

یکی از موادی که در نوشابه  وجود دارد پلی اتیلن گلیکول است , بله , همان ماده ای که به عنوان ضد یخ در اتومبیل استفاده می شود و همچنین به عنوان حلال روغن!

Image
اثرات مضر نوشابه اگر بیش از اندازه مصرف نشود (مانند هر دو هفته یک بار) شاید چندان محسوس نباشد اما در صورت مصرف بیشتر به نسبت مقدار آن عوارضش محسوس تر می‌شود.
*بد نیست بدانید کیفیت آب مصرفی را با مقدار PH آن می سنجند. اگر تعداد یون های H با تعدا یون های OH آب برابر باشد، PH آب را مساوی با عدد هفت می دانند. اگر PH آب افزایش یابد، به این معناست که یونهای OH در آب افزایش یافته اند.

خون انسان به طور طبیعی دارای PH برابر با 7.3 است. اندکی تفاوت در میزان PH می تواند موجب تفاوت زیادی در ظرفیت خون برای حمل اکسیژن شود.

به عنوان مثال اگر میزان PH خون به جای 7.3 , 7.5  باشد، توانایی خون در حمل اکسیژن به میزان هفتاد و پنج درصد افزایش می یابد. بنابراین وضعیت سلامت کامل هنگامی حاصل می شود که PH خون به جای عدد 7.3 , 7.5 باشد.

با وجود این، مصرف انواع نامناسب نوشیدنی ها موجب کاهش شدید میزان PH بدن می شود.

*نوشابه های گازدار دارای PH حدود 2.5 تا 3.5 هستند و هر فرد فقط برای خنثی کردن و از بین بردن اثر یک لیوان نوشابه گازدار باید میزان مصرف آب خود را به سی برابر افزایش دهد!

اندر فواید کولا !

 از بدی‌های نوشابه که زیاد گفتیم، حالا کمی هم از خوبی‌هایش بشنوید چون حقیقتا بی انصافی است اگر نگوییم از خواص خوب آن خاصیت خورندگی فوق العاده آن است!

1) در بسیاری از ایالت‌های آمریکا، گشت‌های پلیس همواره گالن‌های بزرگ کولا را به همراه دارند. اگر گفتید چرا؟ برای اینکه وقتی تصادف شد، به کمک کولا به راحتی می‌توان خون‌ها را از روی آسفالت شست!

2) تمیز کردن توالت! شما می‌توانید یک بطری نوشابه را روی چینی دستشویی خالی کنید و بعد از یک ساعت آن‌را بشویید. اسید سیتریک موجود در نوشابه، تمیزی را برای شما به ارمغان می‌آورد!

3) تمیز کردن رنگ سپر ماشین!

4) تمیز کردن رسوبات اطراف ترمینال‌های باطری اتومبیل!

5) برای شل کردن پیچ‌های زنگ‌زده می‌توانید کمی‌نوشابه روی آن بریزید و چند دقیقه صبر کنید! بس است یا باز هم بگوییم؟!  [dherbs]


                  و یک سوال، یک لیوان دوغ میل دارید یا کوکاکولا؟!

 

دوغ                                                                                                  نوشابه

17.................................پروتئین(گرم)..............................صفر      

10...................................چربی(گرم).............................صفر      

6/0................................کلسیم(گرم).............................صفر      

47/0.................................فسفر(گرم)........................... صفر      

6/0-06/0 .................ویتامین آ(میلی گرم )...........................صفر       

02/0.....................ویتامین ب1(میلی گرم)...........................صفر       

8/0.......................ویتامین ب2(میلی گرم)..........................صفر      

جزئی.......................ویتامین د(میلی گرم)..........................صفر      

25......................................قند (گرم)............................104      

945...............................آب (میلی لیتر)...........................894     

ندارد..............................مواد نگهدارنده............................دارد      

260............................انرژی(کیلو کالری)...........................403     

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11 AM  توسط پگاه  | 

چرا بعد از خوردن غذا، دوست داریم بخوابیم؟!

چرا بعد از خوردن غذا، دوست داریم بخوابیم؟!

پس مشخص است که تغییر در انرژی بدن...
 
بخشی از مغز که مسئول آگاهی و هوشیاری انسان است پس از غذا خوردن به طور خودکار از کار می‌افتد و به همین دلیل در این زمان هوشیاری افراد کاهش می‌یابد.
شروع این فرآیند نیز با صرف غذا و بالارفتن قند در خون آغاز می‌شود که البته جزئیات آن بسیار تخصصی است. در ضمن با توجه به این کشف جدید می‌توان به درمان جدیدی برای چاقی و اختلالات در خواب و خوراک نیز رسید.
از طرفی با توجه به این موضوع می‌توان درک کرد که چرا استراحت و خوابیدن در هنگام گرسنگی امکان پذیر نیست و یا بسیار دشوار است.
پس مشخص است که تغییر در انرژی بدن بر میزان هوشیاری ، گرسنگی و هورمون های متابولیک بدن نیز تاثیر دارد و به همین دلیل است که افزایش یا کاهش قند خون می‌تواند تاثیرات قابل ملاحظه ای در کار دستگاههای گوناگون بدن داشته باشد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 12 PM  توسط پگاه  | 

سه خاصیت مهم چای سفید

سه خاصیت مهم چای سفید

نوشیدن چای های مختلف برای سلامتی از بحث هایی است که تازگی ندارد و انواع مختلفی از چای ها وجود دارد که نوشیدن آن ها به طور یقین به این که فردی سالم تر باشید، کمک خواهد کرد.


 

 هزاران سال پیش، چای در بین چینی ها به منظور مراقبت از بیماری های مختلفی که در آن زمان ها، مردم را گرفتار می کرد، استفاده می شد.

یکی از چای هایی که بدین منظور استفاده می شده است، چای سفید بوده است.
چای سفید نیز مثل سایر انواع چای، از گیاه Camellia sinensis به دست می آید؛ اما برگ ها قبل از این که به طور کامل باز شوند، برداشت و چیده می شوند. چای سفید نسبت به سایر چای های سنتی کمیاب تر و گران تر است.

چای سفید مشابه چای سبز تحت فرآوری بسیار اندک و بدون تخمیر حاصل می شود اما تفاوت قابل توجهی در مزه با هم دارند. در واقع طعم چای سفید بسیار لطیف تر و ملایم تر است.

چای سفید دارای فواید زیادی است که بد نیست شما هم از آن ها آگاه باشید. در این متن سعی کرده ایم سه فایده ی حیاتی چای سفید را که برای سلامتی بسیار سودمند است، برای تان توضیح دهیم...

1- غنی از آنتی اکسیدان ها
اولین آن ها این است که چای سفید غنی از آنتی اکسیدان ها است. بدن انسان دائماً در معرض شرایطی است که اکسیداسیون نامیده می شود و کاملاً طبیعی است که ما نیز در معرض آن ها قرار بگیریم.

با این وجود این فرایندها هنگامی که ما مواد غذایی ناسالم می خوریم و یا هنگامی که هوای آلوده ای را نفس می کشیم و یا زمانی که آب آلوده ای را می نوشیم، تسریع می شوند. در نتیجه ی فرایند اکسیداسیون، رادیکال های آزادی در بدن تولید می شود که به بدن ما در سطح سلولی آسیب هایی را وارد می کند

چای سفید
چای سفید آنتی اکسیدان هایی را برای شما فراهم می کند که با این رادیکال های آزاد ترکیب شده و قبل از آن که فرصت کنند فعالیت تخریبی خودشان را انجام دهند، آن ها را به طور امنی از بدن خارج می کند.

2- کمک به کاهش وزن
* یکی دیگر از فواید چای سفید این است که به طور موثری به افزایش متابولیسم بدن و در نتیجه به سوزاندن کالری های اضافه در طول روز کمک می کند.
 
* اخیرا در یکی از تحقیقات انجام شده در آلمان مشخص شد که چای سفید به کاهش وزن از طریق کاهش چربی ها کمک می کند و این خیلی مهم بود؛ نه فقط برای این که چای سفید به تناسب اندام کمک می کرد بلکه به این دلیل که چاقی، مشکلات عدیده ای را برای افراد مبتلا به این عارضه ایجاد می کند که با کاهش وزن می توان بسیاری از آن عوارض را کاهش داد.

در این تحقیق مشخص شد که عصاره ی چای سفید موجب مهار تولید سلول های چربی جدید در افرادی که آن را مصرف کرده بودند شد. از طرفی در تحقیق دیگری نشان داده شد که عصاره ی چای سفید موجب تحریک انتقال چربی ها از سلول های چربی شد.

3- کاهش فشار خون بالا
یکی از مشکلات رایج این روزها در بین مردم، پُرفشاری خون است و خیلی از مردم یا فشار خون بالای کنترل نشده دارند و یا این که تحت درمان هستند، ولی با این حال خیلی خوب کنترل نمی شود.

نوشیدن چای
چای سفید به طور طبیعی فشار خون تان را پایین می آورد و به شما کمک می کند تا در برابر عوارض جانبی داروهای کاهنده ی فشار خون، که همان دِهیدراته شدن می باشد، در امان باشید. چای سفید همچنین به شما کمک می کند که فشار خون تان را به وسیله ی کاهش وزن تان به طور طبیعی نیز کاهش دهید؛ همان طور که در بالا توضیح داده شد.

فواید بی شمار دیگری از نوشیدن مرتب و منظم چای سفید نصیب شما خواهد شد که می توان به اثرات آنتی باکتریایی و آنتی ویروسی آن اشاره کرد و دیگر این که بسیاری از اهداف آرایشی مانند کمک به پاک سازی و سلامت پوست را برآورده می سازد.

آن چه مسلم است این است که نوشیدن یک تا دو فنجان چای سفید به صورت روزانه می تواند فواید بسیار زیادی برای همه ما داشته باشد و این قطعاً ارزش امتحان کردن اش را دارد.

جدای از فوایدی که بر شمردیم، چای سفید دارای طعم منحصر به فردی است که بسیاری از مردم از نوشیدن آن بسیار لذت می برند.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11 AM  توسط پگاه  | 

آشنایی با خواص چای ترخون

آشنایی با خواص چای ترخون

درد دندان و بی‌خوابی را می‌توان با نوشیدن چای ترخون برطرف کرد.اما فواید بسیار دیگری مانند ...

 

دیر زمانی است در اکثر نقاط دنیا از خواص چای ترخون استفاده می‌شود.

این گیاه دارای خواص متعددی از جمله درمان مارگزیدگی، دندان درد و برخی عفونت‌های انگلی است.

ترخون گیاهی معطر است که در دستورات آشپزی نیز کاربردهای فراوانی دارد.

ارتفاع این گیاه معطر، به 60 سانتی‌متر می‌رسد که دارای برگ‌های باریک و بلندی است.

گل‌های کوچک این گیاه بسته به نوع منطقه از زرد تا سیاه نوسان رنگ دارد.

طرز تهیه چای ترخون:
یک فنجان آب جوش تهیه کرده،  سپس یک قاشق غذاخوری از ساقه و برگ خشک شده ترخون را درون آن ریخته و 10 دقیقه صبر کنید تا خوب دم بکشد، سپس آن را گرم بنوشید.
نوشیدن یک فنجان چای ترخون در روز توصیه می‌شود.

خواص چای ترخون به شرح زیر می‌باشد:
• به افزایش صفرا توسط کبد کمک می‌کند و به این ترتیب فرآیند هضم و سم زدائی بدن راحت‌تر صورت می‌گیرد.
•  خستگی را از بین می‌برد و اعصاب را آرام می‌کند.
 
• کرم روده را از بین می‌برد.
• مشکلات بی‌خوابی را برطرف می‌کند.
• برای درمان درد دندان مفید است.
• بخاطر داشتن خواص آنتی باکتریال، برای ضدعفونی کردن زخم‌ها و بریدگی‌ها به کار می‌رود.
• اشتها را زیاد می‌کند.
• افسردگی را از بین می‌برد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11 AM  توسط پگاه  | 

یه های یک متخصص پوست درباره كرم‌های ضدآفتاب

توصیه های یک متخصص پوست درباره كرم‌های ضدآفتاب

کرم های ضد آفتاب فقط مخصوص تابستان هستند؟ در این مطلب نکات جالبی راجع به کرم های ضد آفتاب برای شما ارائه می دهیم.

 

وی با بیان اینكه كرم‌های ضد آفتاب با SPF پانزده اثر محافظتی مناسبی در برابر نورآفتاب دارد، گفت: ‌به شرط آن كه لایه‌ای از كرم ضد آفتاب به میزان 2 میلی گرم در هر سانتیمتر مربع صورت پوشانده شود؛ درغیر این صورت اثر محافظتی آن لحاظ نمی‌شود.
 
یك متخصص بیماری‌های پوست و مو با بیان اینكه كرم‌های ضد آفتاب ارگانیك "paba " با ورود به سلول زنده تخریب DNA و در نهایت بروز تومورهای سرطانی را در پی دارد، گفت: بنابراین كرم‌های ضد آفتاب آلی سرطان‌زا هستند.

دكتر حسین طباطبایی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینكه SPF كرم‌های ضد آفتاب مبین میزان جذب اشعه UVB نورخورشید است، اظهار كرد: اما آسیب‌های پوستی ناشی از اشعه UVA نورآفتاب است.

این متخصص بیماری‌های پوست و مو با بیان این كه نتایج آزمایش‌ها بر روی نمونه‌های حیوانی نشان داده است كه كرم‌های ضدآفتاب مانع از بروز سرطان پوست از نوع SCC می‌شوند، گفت: این كرم‌ها در انسان هم سرطان SCC از نوع الاستوز را كاهش می‌دهد.

وی با بیان اینكه كرم‌های ضد آفتاب با SPF پانزده اثر محافظتی مناسبی در برابر نورآفتاب دارد، گفت: ‌به شرط آن كه لایه‌ای از كرم ضد آفتاب به میزان 2 میلی گرم در هر سانتیمتر مربع صورت پوشانده شود؛ درغیر این صورت اثر محافظتی آن لحاظ نمی‌شود.

دكتر طباطبایی با بیان اینكه در كشورهایی چون استرالیا و نیوزیلند با شیوع فراوان سرطان پوست استفاده از كرم ضد آفتاب توصیه می‌شود، افزود: این كرم‌ها مانعی برای جذب ویتامین D هستند، از این رو سالمندان و افراد در معرض پوكی استخوان (استئوپنی) باید روزانه یك هزار میكروگرم ویتامین D دریافت كنند.

به گفته وی، بهترین راه برای محافظت در برابر نورآفتاب دوری از آن، سبك زندگی و محیط جغرافیایی مناسب است.
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11 AM  توسط پگاه  | 

دگی‌های بی‌‌قاعده

قاعدگی‌های بی‌‌قاعده

خیلی خانم‌ها از خستگی گله دارند و نمی‌دانند که گاهی دلیل مشکلشان صرفا این است که خون، ماده حیاتی بدنشان، کم شده است.
 
خیلی خانم‌ها از خستگی و کاهش انرژی برای فعالیت‌های روزانه گله دارند و نمی‌دانند که گاهی دلیل مشکلشان صرفا این است که خون، ماده حیاتی بدنشان، کم شده است. چرا؟ چون مدت‌هاست به قاعدگی‌‌ بیمارگونه و غیرطبیعی دچار شده‌اند اما تصور می‌کنند طبیعی است. با دکتر ملک‌منصور اقصی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران دراین باره گفتگویی کرده‌ایم که پیش روی شماست...

آقای دکتر! علت خون‌ریزی‌های غیرطبیعی زنانه چیست؟

این خون‌ریزی‌های غیرطبیعی دو نوع‌اند: قبل از یائسگی و بعد از یائسگی. ‌برای خانمی كه مدت‌ها یائسه بوده و ناگهان دچار خون‌ریزی می‌شود، این مساله بسیار جدی است و پزشك، اولین تشخیصش متوجه سرطان است و سعی می‌كند دریابد كه آیا سرطانی در كار است یا نه. اما عمدتاً علت اصلی خون‌ریزی‌های غیرطبیعی قبل از دوران یائسگی، غیر سرطانی یا خوش‌خیم است. خون‌ریزی‌های قبل از یائسگی معمولا به دو شكل هستند: اول، سنگین‌تر شدن خون‌ریزی ماهانه و طولا‌نی‌تر شدن مدت آن و دوم، خون‌ریزی مابین دو عادت ماهانه متوالی.

و چه عللی دارد؟

سه علت می‌تواند داشته باشد که اولینش ناهنجاری هورمونی است؛ یعنی تخمدان‌ها تخمك رها نمی‌كنند. حتما می‌دانید كه به طور متوسط هر ماه یك تخمك از یكی از دو تخمدان باید رها شود و اگر این تخمك به موقع رها نشود، نظم به هم می‌خورد و خون‌ریزی غیرطبیعی صورت می‌گیرد. در نوجوانی، علت رها نشدن تخمك، عدم بلوغ در رابطه مغز و تخمدان‌ها است. خون‌ریزی دختران نوجوان معمولانامنظم است و علتش در سنین زیر 20 سالگی معمولا رابطه بین مغز و تخمدان‌های نابالغ است. رابطه بین مغز و تخمدان اغلب از 17 یا 18 سالگی، بالغ می‌شود و همه چیز به حالت طبیعی درمی‌آید و خون‌ریزی ماهانه منظم می‌شود. در نزدیك دوران یائسگی هم به خاطر آنكه ذخیره تخمك‌ها در تخمدان‌ها كم شده است، خانم‌ها دیگر نمی‌توانند به طور مرتب هر ماه یك تخمك رها كنند و این نیز از عوامل خون‌ریزی در این خانم‌هاست.

‌و علت دوم؟

علت دوم، تومورها یا توده‌های سلولی خوش‌خیم است؛ مثل پولیپ یا فیبروم كه در رحم یا گردن رحم پدیدار می‌شوند و در 25 تا 40 سالگی بسیار متداولند و گاهی می‌توانند بدخیم باشند كه در این صورت معمولا‌ً در گردن رحم یا دیواره مهبل قرار دارند. خون‌ریزی ناشی از تومورهای بدخیم معمولا‌به صورت خون‌ریزی در بین دو عادت ماهیانه دیده می‌شود.

‌و علت سوم؟

علت سوم، اختلالات التهابی و عفونی (مقاربتی یا غیرمقاربتی) است. این را هم اضافه کنم که ورود اجسام خارجی و ضربه‌ها، سوءاستفاده‌های جنسی و زگیل‌های تناسلی كه كودك در تماس با والدینش به آن دچار می‌شود نیز از علل شایع خون‌ریزی قبل از بلوغ است. اختلالات انعقادی در نخستین قاعدگی دختران 10 تا 11 ساله نیز باعث بلوغ زودرس می‌شود كه در نتیجه، سیكل‌های آن سریع‌تر از حالت طبیعی می‌شود اما هر قدر كه این اتفاق دیرتر رخ دهد، تكامل سیستم دیرتر اتفاق افتاده و خون‌ریزی‌های نامرتب و عدم تخمك‌گذاری در آنها مشهودتر است.

آیا پای علل طبیعی هم ممکن است در میان باشد؟

بله. معمولا در دو سال اول بلوغ دختران، تخمك‌گذاری ناقص و طول دوره از 21 تا 40 روز متفاوت است و تا وقتی این مدت سیكل منظم 23 تا 35 روز ادامه پیدا كند، اغلب خون‌ریزی‌های دوره شدید و حتی با افت شدید هموگلوبین خون همراه خواهد بود كه البته با دارو‌های هورمونی قابل درمان است.

...و اما بعد
علاوه بر خود خون‌ریزی، عامل زمینه‌ساز و به وجود آورنده آن هم مهم است؛ مثلا خون‌ریزی‌های مرتبط با بارداری می‌تواند باعث سقط یا بروز بارداری خارج از رحم شود. 30 درصد از زنان با مصرف قرص‌های ضدبارداری دچار لكه‌بینی می‌شوند كه یكی از علل آن، كم‌كاری یا پركاری تیرویید است كه خون‌ریزی‌های كم قاعدگی، فاصله زیاد بین دو قاعدگی و افزایش تعداد دفعات قاعدگی از علایم و نشانه‌های آن است. فیبروم رحمی (افزایش توده عضلانی رحم)‌ نیز باعث لكه بینی و خون‌ریزی می‌شود كه میزان آن برحسب موقعیت و جایگاهی كه فیبروم قرار دارد، متفاوت است. اگر فیبروم در نزدیكی عروق رحم باشد، خون‌ریزی‌های نامرتب ایجاد می‌كند و اگر پشت مثانه باشد، باعث بروز علایم ادراری می‌شود. از طرفی 10 درصد سرطان‌های رحمی در سنین بالای 35 سال با خون‌ریزی همراهند و با نمونه‌برداری از داخل رحم (كورتاژ تشخیصی)‌ می‌توان علتش را مشخص كرد.

نکته مهم این است که یکی از روش‌های درمان خون‌ریزی‌های غیرطبیعی و بدون علت رحم، تجویز مسكن‌های ضدالتهابی همچون ایبوپروفن و مفنامیك اسید است و با مصرف 6 تا 8 ساعت یك بار این داروها می‌‌توان خون‌ریزی را كنترل كرد اما فقط زمانی که تشخیص و بیماری دیگری مطرح نباشد،‌باید سراغ این تجویزها رفت. مهم این است که بدانیم 30 درصد از خون‌ریزی‌های پس از یائسگی به علت سرطان‌های رحم است اما آنچه مشهود است، استفاده از هورمون‌های استروژن و پروژسترون است. به تازگی درمان‌‌های هورمونی برای زنان پس از دوران یائسگی توصیه نمی‌شود و فقط در موارد گرگرفتگی یا پوكی استخوان شدید، برای این دسته از بیماران، هورمون‌‌درمانی انجام می‌شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 11 AM  توسط پگاه  | 

آیا نوشیدنی آب قبل از غذا باعث لاغری می شود!

آیا نوشیدنی آب قبل از غذا باعث لاغری می شود!

آیا شما هم این ادعا را شنیده اید که خوردن آب قبل از غذا باعث لاغری می شود؟! این موضوع صحت دارد؟
 
محققان در آمریکا می‌گویند که نوشیدن آب قبل از غذا می‌تواند به کاهش وزن بدن کمک کند.
 دانشمندان در ویرجینیا دریافتند: افرادی که رژیم دارند در صورت نوشیدن دو لیوان آب پیش از هر وعده غذایی، پنج پوند (دو کیلو و 270 گرم) وزن کم می‌کنند. آنها این موضوع را بر روی 48 بزرگسال که طی 12 هفته به دو گروه تقسیم شدند، آزمایش کردند.

محققان می‌گویند: در حالی که نوشیدن آب ـ با کالری صفر ـ می‌تواند باعث احساس سیری شود، آب زیاد هم می‌تواند خطرات جدی داشته باشد.

محققان یافته‌های خود را در نشست ملی انجمن شیمی آمریکا در بوستون ارائه کردند.
همه بزرگسالانی که در این مطالعه شرکت کردند، 55 تا 75 سال داشتند. اعضای گروه اول یک رژیم کم کالری مصرف کردند اما پیش از غذا هیچ آب اضافه‌ای ننوشیدند. اعضای گروه دوم یک رژیم کم کالری گرفتند اما پیش از هر وعده غذایی دو لیوان آب نوشیدند.

طی یک دوره 12 هفته‌ای آنهایی که آب نوشیدند، بیش از هفت کیلوگرم وزن کم کردند در حالی که سایرین کمتر از پنج کیلوگرم وزن کم کردند.

مطالعه‌ای در گذشته نشان داده بود که افراد میانسال و سالخورده که پیش از وعده غذایی دو لیوان آب می‌نوشیدند در جریان مصرف آن وعده 75 تا 90 کالری کمتر می خوردند.
پروفسور برندا داوی از اعضای ارشد گروه پژوهشگران از دانشگاه ویرجینیاتِک گفت که علت آن ممکن است این باشد که آب شکم را پر می‌کند.
او گفت: مردم باید آب بیشتر و نوشیدنی‌های شیرین و پرکالری کمتری بنوشند. این یک راه ساده برای کمک به کنترل وزن است.
به نوشته بی بی سی، محققان می‌گویند که نوشیدنی‌های رژیمی و سایر نوشیدنی‌هایی که در آنها از شیرین کننده‌های مصنوعی (بدون کالری) استفاده می‌شود نیز ممکن است به کاهش مصرف کالری و وزن کمک کند.

 
دکتر داوی گفت که یک نوشیدنی گازدار معمولی حاوی حدود ده قاشق چایخوری شکر است. این مطالعه با کمک مالی موسسه خیریه "بنیاد تحقیقات بهداشت عمومی و آب" انجام شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم شهریور ۱۳۸۹ساعت 1 AM  توسط پگاه  | 

مطالب قدیمی‌تر